RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UE z uznaniem o decyzji Polski. Sprawa białoruskiej lekkoatletki Krysciny Cimanouskiej

Polska przyznała wizę humanitarną białoruskiej lekkoatletce Kryscinie Cimanouskiej (fot. FORUM/REUTERS/ALEKSANDRA SZMIGIEL)
Polska przyznała wizę humanitarną białoruskiej lekkoatletce Kryscinie Cimanouskiej (fot. FORUM/REUTERS/ALEKSANDRA SZMIGIEL)

Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła decyzję Polski o przyznaniu wizy humanitarnej białoruskiej lekkoatletce Kryscinie Cimanouskiej – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych Josepa Borrella, Nabila Massrali.

Skrytykowała władze, chcieli ją uprowadzić z Tokio. Dramat białoruskiej lekkoatletki

Kryscina Cimanouskaja opublikowała film w Instagramie, w którym skrytykowała działania białoruskich urzędników sportowych. Wcześniej, po...

zobacz więcej

– Wyrażamy naszą pełną solidarność z Krysciną Cimanouską i wyrażamy uznanie dla państw członkowskich UE, które zaoferowały jej wsparcie. Cieszymy się, że otrzymała ona od Polski wizę humanitarną – oznajmiła Massrali, cytowana przez agencję Reutera.

Rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji dodała, że próba odesłania sportsmenki z Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest kolejnym dowodem „brutalnych represji” ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska poinformowała w niedzielę, że w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od udziału w igrzyskach, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł.

W poniedziałek biegaczka, która dzień wcześniej zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio, otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski. Jeszcze w niedzielę w Tokio pomocy udzielili jej pracownicy japońskiego MSZ, sprawą zajął się MKOl.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej