RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zamieszki w Niemczech. Setki aresztowanych, jedna osoba nie żyje

W  proteście wzięło udział ok. 5 tysięcy manifestantów (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images)
W proteście wzięło udział ok. 5 tysięcy manifestantów (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Co najmniej 5 tysięcy koronasceptyków protestowało w niedzielę w zachodniej części Berlina, mimo wydanego przez władze zakazu – informuje portal rbb24. Doszło do starć protestujących z policją. Zatrzymano i aresztowano ok. 600 osób. W poniedziałek niemieckie media poinformowały o śmierci jednego z uczestników manifestacji.

Imprezy i zamieszki. Przeciwnicy środków ostrożności organizują zadymy w UE

„W Europie rośnie niezadowolenie z restrykcji pandemicznych” – informuje portal Deutsche Welle, wskazując, że obok wielotygodniowego lockdownu...

zobacz więcej

Mężczyzna zatrzymany przez policję miał skarżyć się na mrowienie w ramieniu i klatce piersiowej. Zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Tygodnik „Der Spiegel” poinformował o wstępnych ustaleniach śledztwa, według których przyczyną śmierci był zawał serca. Według tygodnika zdarzenie to miało bardziej dramatyczny przebieg niż wynikało z wcześniejszych informacji.

„Spiegel” pisze, że uczestniczący w proteście w dzielnicy Kreuzberg mężczyzna próbował przedrzeć się przez kordon policji. Miał popchnąć jednego z policjantów i razem z nim przewrócił się. Podczas pierwszej próby zatrzymania uciekł, ale po krótkim pościgu został przewrócony na ziemię i zakuty w kajdanki. Skarżył się już wówczas na ból w ramieniu, który jednak ustąpił. Dopiero po przewiezieniu do aresztu, gdzie ustalano jego tożsamość, ponownie zaczął skarżyć się na ból w klatce piersiowej oraz ramieniu i poprosił o lekarza.

Po krótkim czasie wezwano karetkę. Gdy na miejsce przybył lekarz pogotowia, prowadzono już reanimację. Mężczyzna został przewieziony do berlińskiej kliniki Charite, gdzie zmarł po nieudanej próbie reanimacji.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zamieszki w Niemczech. Tysiące ludzi protestowało przeciw kolejnym restrykcjom

W sobotę tysiące ludzi zgromadziło się w kilku miastach niemieckich, pomimo zagrożeń związanych z trzecią falą zakażeń koronawirusem, by...

zobacz więcej

Manifestacja koronasceptyków w Berlinie. Setki zatrzymanych


Niedzielne demonstracje zwolenników tzw. ruchu Querdenker (nonkonformistów), w kilku miejscach stolicy Niemiec, zgromadziły około 5000 osób, mimo że władze zakazały ich organizacji. Jak poinformowała policja, ponad 2000 funkcjonariuszy usiłowało rozproszyć protesty.

Niektórzy demonstranci mieli zachowywać się agresywnie. Nie obyło się bez przepychanek z policją. – Miejscami reagowano przemocą na naszą obecność, dlatego funkcjonariusze też musieli użyć przemocy – powiedział rzecznik berlińskiej Thilo Cablitz w regionalnej stacji RBB. Armatki wodne sprowadzone na miejsce demonstracji w centralnym parku Tiergarten pod Kolumną Zwycięstwa nie zostały ostatecznie użyte.

Tymczasem w mediach społecznościowych nie brakuje nagrań, na których widać brutalne działania funkcjonariuszy.

Rząd reaguje


W poniedziałek władze Berlina zakazały organizacji trzech kolejnych zaplanowanych na ten dzień protestów przeciwko obostrzeniom pandemicznych. Organizatorzy spodziewali się na nich ponad 10 tysięcy uczestników.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej