RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hakerzy paraliżują pracę szpitali Lacjum. „Sytuacja jest bardzo ciężka”

Atak hakerski najprawdopodobniej został przeprowadzony z zagranicy (fot. Donato Fasano/Getty Images)
Atak hakerski najprawdopodobniej został przeprowadzony z zagranicy (fot. Donato Fasano/Getty Images)

„Atakiem o charakterze terrorystycznym” nazwał w poniedziałek przewodniczący władz włoskiego regionu Lacjum Nicola Zingaretti cyberatak na oficjalne lokalne strony internetowe i bazy danych, w tym także służby zdrowia i rejestracji szczepień przeciwko Covid-19.

Igrzyska w Tokio na celowniku hakerów? Ostrzeżenie służb bezpieczeństwa

Służby bezpieczeństwa i eksperci ostrzegają, że igrzyska olimpijskie w Tokio mogą być celem działań rosyjskich hakerów – pisze w piątek „Washington...

zobacz więcej

Atak hakerów rozpoczął się w weekend, w wyniku czego sparaliżowana została strona służby zdrowia Lacjum, co uniemożliwiło przyjmowanie zgłoszeń na szczepienia i opóźniło ich wykonywanie z powodu braku dostępu do danych obywateli.

Zaatakowane zostały też bazy danych instytucji regionu. Wszczęto natychmiast śledztwo w tej sprawie.

– Bronimy w tych godzinach naszą wspólnotę przed atakami o charakterze terrorystycznym. Lacjum padło ofiarą kryminalnej ofensywy, najcięższej, do jakiej doszło na terytorium naszego kraju – oświadczył szef władz regionalnych w Rzymie. Podkreślił, że nie wiadomo, kto za tym stoi.

– Ataki trwają. Sytuacja jest bardzo ciężka i poważna – przyznał gubernator. Ujawnił, że w nocy z niedzieli na poniedziałek udaremniony został następny cyberatak.

Zingaretti zadeklarował: „Nie będziemy negocjować z tymi, którzy nas atakują”. Media informują, że według pierwszych ustaleń śledczych atak hakerski został przeprowadzony z zagranicy.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej