RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy: Uczniowie chcą do szkoły, ale nauczyciele są pełni obaw

Większość młodzieży chce powrotu do tradycyjnej nauki (fot. Matthias Hangst/Getty Images)
Większość młodzieży chce powrotu do tradycyjnej nauki (fot. Matthias Hangst/Getty Images)

W Polsce rok szkolny ma rozpocząć się w trybie stacjonarnym, tymczasem Niemcy wciąż nie zdecydowali, czy dzieci i młodzież wrócą do szkół. Związek nauczycielski jasno mówi, że placówki nie są najlepiej przygotowane do przyjęcia uczniów.

Wjazd do Niemiec. Będą zmiany

Już od niedzieli mają zmienić się zasady przekraczania niemieckiej granicy. Zmiany wejdą w życie znacznie szybciej niż zapowiadano. Dotyczą...

zobacz więcej

W odróżnieniu od Polski, za naszą zachodnią granicą termin wakacji uzależniony jest od decyzji poszczególnych landów. Już teraz rok szkolny rozpoczął się w Meklemburgii.

Tradycyjnej nauki w szkołach oczekuje młodzież w wieku 16-18 lat. Z opublikowanego w poniedziałek raportu „Youth Digital Study 2021” wynika, że 51 procent pytanych chciałoby powrotu do stacjonarnej nauki. 35 procent opowiada się za łączeniem nauczania stacjonarnego ze zdalnym, a 14 procent chce głównie kształcenia na odległość.

W maju i czerwcu Postbank przebadał tysiąc młodych ludzi.

Badani w wieku od 16 do 18 lat dostrzegają przede wszystkim problemy z wyposażeniem technicznym szkół i innych placówek oświatowych: oceniają je na 3,1 (w Niemczech obowiązuje skala ocen od 1 do 6, przy czym 1 to ocena najwyższa). Wyposażenie, którym dysponują w domu, ocenili o cały jeden stopień wyżej.

Umiejętności techniczne nauczycieli również zostały ocenione jedynie jako zadowalające na 3,0, a ich umiejętności dydaktyczne w zakresie nauczania cyfrowego jeszcze gorzej, bo tylko na 3,1.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Pandemia i wyższe płace odbiły się na saksach

O 15 proc. spadła w ub.r. liczba pracowników wysłanych za granicę przez agencje zatrudnienia. Teraz może ich zatrzymać w kraju odbicie na rynku...

zobacz więcej

Nauka w domu to oszczędność czasu, ale...


Główną zaletą edukacji domowej dla młodych ludzi była oszczędność czasu na dojazdy. 55 procent uznało to za duży plus, zaś 52 procent wymieniło także fakt, że nad zadaniami można pracować bardziej elastycznie i w samodzielnie ustalonym czasie.

Z drugiej strony, zdaniem 43 procent respondentów, nauczanie cyfrowe w przypadku niektórych przedmiotów nie jest możliwe lub nie daje wystarczającej klarowności. 51 procent stwierdziło, że w domu więcej rzeczy im przeszkadza, dla 45 procent poważnym problemem jest izolacja podczas zdalnego nauczania.

Czy szkoły są gotowe do przyjęcia dzieci?

Niemcy: Bez szczepień nawet 100 tys. zakażeń dziennie, a to oznacza ograniczenia

Helge Braun, szef Urzędu Kanclerza Federalnego Niemiec ostrzegł w niedzielę, że jeśli nie zaszczepi się więcej osób, liczba nowych przypadków...

zobacz więcej

Przewodniczący Niemieckiego Związku Nauczycieli, Heinz-Peter Meidinger, jest sceptyczny co do stanu przygotowań szkół do rozpoczęcia nowego roku szkolnego po wakacjach. W poniedziałkowym porannym programie ARD oświadczył, że „szczerze mówiąc, nie jest dużo lepiej niż w zeszłym roku”

– Jeśli spojrzymy na filtry powietrza, nie jesteśmy w tak dobrej sytuacji, w jakiej moglibyśmy być. Program federalny pojawił się o wiele za późno – dopiero w lipcu – powiedział Meidinger.

Kolejny problem dotyczy federalnego programu nadrabiania zaległości, na co rząd federalny przeznaczył miliardy euro. W niektórych regionach nie ma obecnie wystarczającej liczby pracowników, którzy mogliby nauczyć dzieci tego, co im umknęło.

– Nie mamy tam jeszcze dokładnego przeglądu sytuacji – dodał. Do perspektywy otwarcia szkół należy jego zdaniem podejść z optymizmem. Biorąc pod uwagę obecną liczbę zachorowań na COVID-19, nauczanie w klasach jest możliwe.

Brak ograniczeń dla zaszczepionych? W Niemczech toczy się polityczny spór o pandemię

W Niemczech toczy się polityczny spór dotyczący tego, czy zaszczepieni obywatele powinni mieć większą swobodę niż niezaszczepieni z negatywnym...

zobacz więcej

COVID-19 w Niemczech. Wolne tempo szczepień nastolatków, dużo zachorowań


Jak informowała agencja dpa zaledwie co piąty nastolatek w Niemczech w wieku od 12 do 17 lat otrzymał już pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi.

„Czwarta fala pandemii jest już w pełni widoczna. Wiele dzieci i młodych osób nie zostało jeszcze zaszczepionych i dlatego są one w pełni podatne na zakażenie koronawirusem ” – informuje Deutsche Welle.

28 lipca za naszą zachodnią granicą odnotowano 10 735 nowych przypadków COVID-19. Dane z kolejnych dni były już dużo lepsze, a przyrost zakażonych nie przekraczał 3 tysięcy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej