RAPORT

Tusk kontra Tusk

Znany politolog stanowczo o zarobkach polskich polityków

Politolog Rafał Chwedoruk (fot.  PAP/Mateusz Marek)
Politolog Rafał Chwedoruk (fot. PAP/Mateusz Marek)

– Nasi politycy nie zarabiają za dużo – ocenił prof. Rafał Chwedoruk. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że jeżeli porównamy uposażenia polityków z Polski i innych państw UE, to zarobki naszych posłów i senatorów wyglądają dość skromnie.

Miller oburzony zarobkami 13 tys. Sam zgarnia miesięcznie 40 tys. plus dodatki

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP posłowie mają niebawem zarabiać brutto już nie 8 tys. zł, a ponad 12 tys. zł. Taka zmiana spotkała się z...

zobacz więcej

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu i parlamentarzystów. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, wiceministrowie po 16 tys. zł, a posłowie po 12 tys. zł brutto.

Sprawa budzi wiele emocji. O opinię „Super Express” poprosił więc Rafała Chwedoruka. Jak stwierdził politolog, polscy politycy nie zarabiają dużo, a podejmują decyzje, które mają wpływ na setki tysięcy obywateli.

Zobacz także ->  Fogiel: Chcemy powiązać wynagrodzenia polityków z wynagrodzeniami Polaków

W jego opinii niskie płace w Sejmie i Senacie to zagrożenie korupcjogenne.

– Jeśli politycy są słabo opłacani, to rośnie ryzyko korupcji, której mogą ulec. Oczywiście podniesienie wynagrodzeń, niekoniecznie w stu procentach, wpłynie na poprawę sytuacji – wskazał.

Jako kolejny argument za podwyżkami ekspert wskazał fakt, że „pensje poselskie dawno nie były waloryzowane”.

Trzaskowski przemilczał ważny fakt. Chodzi o 2,4 mld zł

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że gdyby nie Polski Ład, stolica miałaby w kasie o 1,7 mld zł więcej i mogła kupić np. tysiące...

zobacz więcej

Rafał Chwedoruk ocenił, że nawet merytoryczna dyskusja w tej sprawie nie ma wielkiego sensu. Jego zdaniem, część Polaków przyzna, że wzrost wynagrodzeń parlamentarzystów był potrzebny, a inni dalej będą przeciw.

Wskazał przy tym, że część polityków podejmuje ważne decyzje i jest ekspertami, a zarabiają kilkukrotnie mniej niż na przykład prezesi banków.

Zobacz także ->  „Absurdalna narracja”. Tusk i Lis w podobnym tonie o powstaniu warszawskim

Przypomnijmy, że rozporządzenie ws. podwyżek przedstawił prezydent RP Andrzej Duda.

– Prezydent nie będzie dłużej kontynuował swojego urzędu. Obecna kadencja jest jego ostatnią. W tym sensie nie będzie ponosił odpowiedzialności za ewentualną krytykę omawianego pomysłu – zauważył prof. Chwedoruk.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej