RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pęka balon Kamali Harris. Fatalne wyniki sondażowe wiceprezydent USA

Wiceprezydent USA Kamala Harris (fot. Win McNamee/Getty Images)
Wiceprezydent USA Kamala Harris (fot. Win McNamee/Getty Images)

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris cieszy się coraz mniejszą sympatią Amerykanów. Najnowsze sondaże pokazują, że liczba jej przeciwników zaczyna przewyższać liczbę zwolenników. Co więcej, amerykańska polityk ma bardzo złe notowania wśród młodych i Latynosów.

Wiceprezydent USA od 57 dni unika dziennikarzy. Chaos na granicy

Donald Trump często był krytykowany za sposób, w jaki rozmawiał w dziennikarzami. Tymczasem jego następcy wybrali inną strategię – zupełnego...

zobacz więcej

W 2020 roku Kamala Harris została ogłoszona Człowiekiem Roku tygodnika „Time”, a rok później objęła urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Teraz jej dobra passa wyraźnie się zmienia. Amerykańskie media informują, że w sondażu Economist-YouGov przeprowadzonym w dniach 24-27 lipca aż 48 proc. badanych przyznało, że ocenia ją negatywnie; odpowiedzi pozytywne sięgnęły zaledwie 45 proc.

Zobacz także:   „Wydobędziemy dzieci z ubóstwa”. USA uruchomiły swoje „500 Plus”

Portal thehill.com dodaje, że zaczyna ona notować wyniki wyraźnie gorsze od urzędującego prezydenta Joego Bidena. Taki trend utrzymuje się również uwzględniając kilka różnych badań z ostatnich dni, a więc nie jest tylko jednorazowym wahnięciem. Istotny spadek poparcia widoczny jest co najmniej od kwietnia tego roku.

„Absurdalna narracja”. Tusk i Lis w podobnym tonie o powstaniu warszawskim

Tomasz Lis ocenił, że narodowcy upamiętniający powstanie warszawskie to „faszyści”, „Newsweek” winą za tysiące ofiar obarczył AK-owców, a Donald...

zobacz więcej

Z czego wynika rosnący brak zaufania i sympatii do Kamali Harris? „Telegraph” wskazuje, że jednym z czynników może być rzucenie wiceprezydent na front walki z nielegalną imigracją.

Problem, który raz na zawsze próbował zakończyć Donald Trump i za co był ostro krytykowany, teraz stał się utrapieniem Harris. Zastępczyni prezydenta USA miesiącami zwlekała przed podjęciem konkretnych kroków i decyzji. Wskazywano, że sprawa stoi w miejscu i nie zmienia się na lepsze.

Zobacz także:   Donald Trump odwiedził granicę z Meksykiem. Oskarżył Bidena o „niszczenie kraju”

Później Harris w ramach swojej pierwszej zagranicznej wizyty spotkała się mi.in. z prezydentem Gwatemali Alejandro Giammateim. Przekazała tam jasną wiadomość do chcących nielegalnie wyemigrować do USA: „Nie przyjeżdżajcie”. Te słowa sprawiły, że wywołała ogromną niechęć wśród Latynosów – dużej grupy amerykańskich wyborców.

Miller oburzony zarobkami 13 tys. Sam zgarnia miesięcznie 40 tys. plus dodatki

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP posłowie mają niebawem zarabiać brutto już nie 8 tys. zł, a ponad 12 tys. zł. Taka zmiana spotkała się z...

zobacz więcej

Kolejna sprawa to słabe notowania wśród młodych. Najnowsze sondaże pokazują, że aż ​​41 proc. wyborców w wieku 18-29 lat ma „nieprzychylny” stosunek do wiceprezydent, a „pozytywnie” odbiera ją jedynie 36 proc. przedstawicieli tej grupy społecznej.

Zobacz także:   Kryzys migracyjny w USA. Wiceprezydent zapowiedziała inwestycje

W 2022 roku w USA zaplanowane są ważne wybory śródokresowe. Już teraz pojawiają się komentarze, że ze względu na słaby odbiór społeczny Harris nie będzie w nich zbyt mocno eksponowana. Szczególnie chodzi o stany takie jak Arizona, gdzie przewaga Demokratów jest mikroskopijna, a temat nielegalnej imigracji – bardzo istotny.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej