RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedzielski o podpaleniu punktu szczepień w Zamościu: Doszło do aktu terroru

Doszło do aktu terroru, który jest skierowany nie tylko wobec osób, które pracują w powiatowej inspekcji sanitarnej, ale także wobec państwa – oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do podpalenia punktu szczepień w Zamościu. Jak dodał, na posiedzeniu Rady Ministrów omówiony zostanie temat walki ze środowiskiem antyszczepiennym; w trybie pilnym pracownicy punktów szczepiennych będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni.

Morawiecki o ataku na punkt szczepień: Walczmy z wirusem, a nie z sobą nawzajem

Zero tolerancji dla przypadków przemocy i osób popełniających przestępstwa motywowane rzekomym „zagrożeniem szczepieniami” – napisał premier...

zobacz więcej

– Myślę, że można to podsumować jednym stwierdzeniem: doszło do aktu terroru, który jest skierowany nie tylko wobec tych osób, które pracują w powiatowej inspekcji (sanitarnej), ale to jest akt terroru wobec państwa – powiedział w Zamościu minister zdrowia.

W jego opinii celem tych ataków jest zniechęcenie do szczepień, a to w obliczu zbliżającej się czwartej fali oznacza m.in. ryzyko lockdownu i wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

O sprawie podpalenia mobilnego punktu szczepień oraz siedziby sanepidu w Zamościu premier Mateusz Morawiecki wraz z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem, poinformowali na konferencji prasowej. Szef KGP przekazał, że sprawą podpaleń zajmuje się specjalna grupa operacyjno-dochodzeniowa.

– Mamy zabezpieczone monitoringi. Prowadzimy bardzo intensywne czynności zmierzające do spersonalizowania, ustalenia i zatrzymania sprawcy tego niezwykle bulwersującego, bandyckiego ataku – dodał.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Szef resortu zdrowia powiedział, że atak na siedzibę sanepidu nastąpił po wylewie hejtu internetowego. W jego ocenie media społecznościowe są opanowane przez środowisko antyszczepionkowców. – Mieliśmy do czynienia z kampanią fejk newsów, z kampanią oszczerstw, kłamstw, które po prostu były puszczane w eter. Ich dementowanie, które zasadzie jest niemożliwe przy takim natłoku informacji, prowadziło absolutnie nie do podjęcia dyskusji, tylko prowadziło do coraz większych oszczerstw, coraz większej eskalacji, również agresji w sieci – powiedział.

Według Niedzielskiego 25 lipca doszło do kolejnego etapu agresji, która przybrała formę przemocy fizycznej skierowanej wobec pracowników punktów szczepień i osób chroniących punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej