RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tokio 2020: Troje Polaków w końcu odebrało złote medale

Radość polskich zawodników od lewej: Dariusza Kowaluka, Kajetana Duszyńskiego i Igi Baumgart-Witan po minięciu linii mety biegu eliminacyjnego na dystansie na 4x400 metrów sztafet mieszanych (fot. PAP/Leszek Szymański)
Radość polskich zawodników od lewej: Dariusza Kowaluka, Kajetana Duszyńskiego i Igi Baumgart-Witan po minięciu linii mety biegu eliminacyjnego na dystansie na 4x400 metrów sztafet mieszanych (fot. PAP/Leszek Szymański)

Biegnący w eliminacjach sztafety mieszanej 4x400 m Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan oraz Małgorzata Hołub-Kowalik otrzymali w poniedziałek złote medale za sobotni triumf Polski w igrzyskach w Tokio. Wcześniej uroczyście na podium udekorowano tylko uczestników finału.

Pierwszy „Mazurek...” w Tokio. Zobacz ceremonię medalową! [WIDEO]

Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski i Kajetan Duszyński stanęli na najwyższym stopniu olimpijskiego podium. Sztafeta mieszana...

zobacz więcej

Medale wręczyli im prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński - poinformowano w komunikacie.

„Po wręczeniu medali naszym reprezentantom odegrano i odśpiewano hymn Polski. Warto dodać, że mimo deszczowej aury, podczas uroczystości przy kołach olimpijskich zebrała się liczna reprezentacja Polski” – napisano.

W niedzielę podczas oficjalnej ceremonii na podium stanęli i wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, który jako jedyny biegł zarówno w eliminacjach jak i w finale.

Zgodnie z regulaminem medale w sztafetach otrzymują również uczestnicy biegów eliminacyjnych, ale nie mogą stać na podium podczas dekoracji.

Sztafeta mieszana 4x400 m debiutowała w Tokio w programie igrzysk. Polacy zostali więc pierwszymi mistrzami olimpijskimi w tej konkurencji. W finale osiągnęli czas 3.09,87, co jest rekordem Europy i olimpijskim.

To drugi medal wywalczony przez biało-czerwonych w tegorocznych igrzyskach. Wcześniej drugie miejsce w rywalizacji wioślarskich czwórek podwójnych kobiet zajęły: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej