RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruska sprinterka wnioskowała o azyl w Polsce. Jest decyzja

Białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska otrzymała wizę humanitarną w Polsce – przekazał wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Sprinterka twierdzi, że białoruscy działacze sportowi próbowali zmusić ją do powrotu z Japonii do kraju. Sportsmenka zwróciła się o azyl do polskiej ambasady w Tokio.

Białoruska lekkoatletka chce uzyskać azyl polityczny w Polsce

Białoruska lekkoatletka Chryscina Cimanouska weszła do ambasady RP w Tokio i chce uzyskać w Polsce azyl polityczny – poinformował członek lokalnej...

zobacz więcej

W poniedziałek Cimanouska miała wystartować w biegu na 200 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Na swoim koncie na Instagramie skrytykowała białoruskich działaczy, którzy próbowali zmusić ją do opuszczenia Japonii.

Cimanouska, którą próbowano siłą odesłać do kraju za krytykę sztabu trenerskiego, jest „cała i bezpieczna” w Tokio – poinformował w poniedziałek Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Białoruski Komitet Olimpijski twierdzi, że odsunął Cimanouską od udziału w olimpiadzie z powodu złego „stanu emocjonalno-psychicznego". Ona sama twierdzi, że nie badał jej lekarz, a władze sportowe próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś.

Cimanouska kilka dni temu skrytykowała swoich trenerów za to, że z powodu ich zaniedbań do igrzysk nie dopuszczono trzech białoruskich biegaczek, a ona sama została zapisana do udziału w sztafecie 4x400 m, choć biega na 200 m.

W niedzielę sportsmenka poinformowała, że jej opiekunowie próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś. Z lotniska w Tokio lekkoatletka zaapelowała o pomoc, w tym do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, i zgłosiła się na policję. Zapowiedziała, że zamierza prosić o azyl w Europie – poinformowało Euroradio.

Informację przekazał też wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. – Lekkoatletka zgłosiła się do naszej ambasady w Tokio została tam przyjęta, została również przyjęta przez naszego ambasadora. Natychmiast została otoczona opieką przez nasze służby dyplomatyczne i konsularne – powiedział dziennikarzom.

– Została poinstruowana, ścieżki są dostępne, zdecydowała się skorzystać ze ścieżki złożenia wniosku o tzw. wizę humanitarną. Taka wiza zostanie jej wydana jeszcze dziś. Na podstawie tej wizy będzie mogła przylecieć w najbliższych dniach do Warszawy – dodał. Wiceszef MSZ podkreślił, że sprinterka „jest w tej chwili bezpieczna”; powinna być w Polsce jeszcze w tym tygodniu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej