RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Morawiecki o ataku na punkt szczepień: Walczmy z wirusem, a nie z sobą nawzajem

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że będzie działać stanowczo wobec przestępstw w kwestii szczepień (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Mateusz Morawiecki zaznaczył, że będzie działać stanowczo wobec przestępstw w kwestii szczepień (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Zero tolerancji dla przypadków przemocy i osób popełniających przestępstwa motywowane rzekomym „zagrożeniem szczepieniami” – napisał premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował, by walczyć z wirusem, a nie „ze sobą nawzajem”.

Biały Dom: kampania szczepień znowu nabiera tempa

W obliczu nowej fali zakażeń koronawirusem, zwłaszcza wariantem Delta, w USA ponownie nabiera tempa kampania szczepień – poinformował Cyrus...

zobacz więcej

Na Facebooku Morawiecki przypomniał, że zeszłej nocy w Zamościu doszło do „bandyckiego aktu wandalizmu i przemocy, w którym sprawca podpalił Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz punkt szczepień”.

Premier podkreślił, że polski rząd „nigdy nie szczędził sił i środków na jak najbardziej transparentną i rzetelną kampanię związaną z naszymi planami szczepień i ich bezpieczeństwem”. „Doradzają nam najlepsi polscy eksperci, a wzorujemy się na światowych autorytetach w dziedzinie medycyny” – wskazał.

Premier o wadze edukacji


„Od czasu wybuchu epidemii COVID-19 wielokrotnie podkreślałem, jak ważna jest właściwa edukacja i polityka informacyjna w kwestii szczepień, i jak niebezpieczne są dezinformacja i fake newsy rozsiewane przez różnego rodzaju strony antyszczepionkowe, pseudonaukowców czy też agencje i służby obcych państw” – napisał Mateusz Morawiecki.

W jaki sposób szczepienia redukują ryzyko kolejnych zakażeń? Ekspert wyjaśnia

W organizmie osoby zaszczepionej nie dochodzi do eksplozywnego namnażania się wirusa, w efekcie trudniej zarazić kolejną osobę – ocenia wirusolog z...

zobacz więcej

„Za przykład niech posłużą wydarzenia z Francji, gdzie dziennikarze powiązali kampanię dezinformacji o szczepionkach z rosyjską agencją PR, afera z łapówką dla znanego brytyjskiego »antyszczepionkowca« lub ustalenia amerykańskie, gdzie okazało się, że za większość fałszywych informacji odnośnie szczepionek w internecie odpowiada zaledwie 12 osób” – dodał.

Niszczą punkty szczepień, atakują lekarzy


„Podkreślam z całą mocą – osobisty sprzeciw wobec szczepień nie może być podstawą do usprawiedliwiania, pochwalania i inspirowania działalności osób, które niszczą punkty szczepień, atakują lekarzy, wdzierają się na oddziały szpitalne czy obrażają urzędników działających dla dobra wspólnego i zdrowia Polaków. Walczmy z wirusem, a nie ze sobą nawzajem!” – czytamy.

Zobacz także: Pfizer i Moderna podnoszą ceny szczepionek

Do wpisu premier dołączył infografikę informującą o tym, dlaczego warto się zaszczepić i jak można to zrobić. „Szczepionka to najbardziej skuteczna metoda, która chroni przed zakażeniem. Dzięki szczepieniom na świecie udało się całkowicie wyeliminować lub znacząco ograniczyć wiele śmiertelnych chorób” – zaznaczono.O sprawie podpalenia mobilnego punktu szczepień i siedziby sanepidu w Zamościu premier poinformował na konferencji prasowej wraz z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem. Szef KGP przekazał, że sprawą podpaleń zajmuje się specjalna grupa operacyjno-dochodzeniowa.

– Mamy zabezpieczone monitoringi. Prowadzimy bardzo intensywne czynności zmierzające do spersonalizowania, ustalenia i zatrzymania sprawcy tego niezwykle bulwersującego, bandyckiego ataku – zapewnił.
Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej