RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Miller oburzony zarobkami 13 tys. Sam zgarnia miesięcznie 40 tys. plus dodatki

Leszek Miller (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Leszek Miller (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP posłowie mają niebawem zarabiać brutto już nie 8 tys. zł, a ponad 12 tys. zł. Taka zmiana spotkała się z negatywną reakcją Leszka Millera. Co ciekawe, polityk Koalicji Europejskiej jest posłem do Parlamentu Europejskiego, więc sam inkasuje miesięcznie ponad trzy razy więcej. Do tego dostaje solidną dietę na mieszkanie, zwrot kosztów za liczne rachunki, podróże, finanse na asystentów oraz opiekę medyczną dla siebie i rodziny.

„Absurdalna narracja”. Tusk i Lis w podobnym tonie o powstaniu warszawskim

Tomasz Lis ocenił, że narodowcy upamiętniający powstanie warszawskie to „faszyści”, „Newsweek” winą za tysiące ofiar obarczył AK-owców, a Donald...

zobacz więcej

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu i parlamentarzystów. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, wiceministrowie po 16 tys. zł, a posłowie po 12 tys. zł brutto.

„Zgodnie z obietnicami Polskiego Ładu wszyscy dostaną podwyżki. Władza podwyżkę pensji, a obywatele podwyżki cen” – napisał w sieci Leszek Miller.

Zobacz także:   Fogiel: Chcemy powiązać wynagrodzenia polityków z wynagrodzeniami Polaków

Polityk Koalicji Europejskiej ocenił, że operacja podwyższania wynagrodzeń jest przeprowadzana tylnymi drzwiami. „Nie przypominam sobie sytuacji, żeby posłowie i senatorowie otrzymywali podwyżki nie w drodze nowelizacji ustawy, a w drodze rozporządzenia prezydenta. W ten sposób uniknięto debaty sejmowej” – zaalarmował.

Zobacz także:   Podwyżki dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wicemarszałek zapowiedział gotowy projekt

Trzaskowski przemilczał ważny fakt. Chodzi o 2,4 mld zł

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że gdyby nie Polski Ład, stolica miałaby w kasie o 1,7 mld zł więcej i mogła kupić np. tysiące...

zobacz więcej

Leszek Miller to wieloletni polityk PZPR i członek Biura Politycznego KC PZPR. Był przewodniczącym SLD, a w latach 2001-04 prezesem Rady Ministrów. Dzięki współpracy z Platformą Obywatelską w 2019 r. wystartował w wyborach z list Koalicji Europejskiej i zdobył mandat posła do PE.

Europosłowie zarabiają zgodnie z przyjętym w Unii przelicznikiem – 38,5 proc. podstawy wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE. Oznacza to brutto 8 757 euro, czyli przy obecnym kursie około 39 950 zł.

Zobacz także:   Zarobki a długość życia. Naukowcy odkryli zależność

Ale wysokie wynagrodzenie to nie wszystko. Każdy z europosłów za każdy dzień przepracowany w PE otrzymuje dietę ok. 1,4 tys. zł. Z kolei co miesiąc może się ubiegać o zwrot kosztów na wynajem biura i jego prowadzenie – ok. 20 tys. zł.

Miesięczna rekompensata za podróże służbowe również może wynieść nawet do ok. 20 tys. zł. Europosłowie mogą zatrudniać też asystentów – miesięcznie mają na to do zagospodarowania około 110 tys. zł. Do tego dochodzi zwrot kosztów za opiekę medyczną posła do PE i jego rodziny czy zasiłek przejściowy. Każdy europoseł ma też prawo do unijnej emerytury, która po pięcioletniej kadencji może sięgać ok. 7 tys. zł miesięcznie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej