RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Abp Jędraszewski: Patrzymy z zatroskaniem na imperialne zapędy sąsiada i neopogańską wizję drugiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski (fot. PAP/Art Service)
Arcybiskup Marek Jędraszewski (fot. PAP/Art Service)

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wygłosił kazanie podczas mszy odprawianej w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Nabożeństwo w intencji poległych i ojczyzny odbyło się w bazylice Mariackiej. – Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił abp Jędraszewski.

„Absurdalna narracja”. Tusk i Lis w podobnym tonie o powstaniu warszawskim

Tomasz Lis ocenił, że narodowcy upamiętniający powstanie warszawskie to „faszyści”, „Newsweek” winą za tysiące ofiar obarczył AK-owców, a Donald...

zobacz więcej

– Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu. Nowe, europejskie, narzucane Polsce i Polakom próby budowania człowieka nie według Boga; próby zniewalania nas. I stąd konieczność zmagania, ogromnego wysiłku moralnego, aby wiedzieć dlaczego warto umrzeć, dlaczego warto żyć, poświęcać się, gdzie widzieć sens swojego życia, wartość największych poświęceń – wskazywał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Zobacz także:  Abp Marek Jędraszewski ogłosił zbiórkę. Co za kwota

Mówiąc o testamencie rodaków, którzy ginęli za wolną ojczyznę, abp Jędraszewski nawiązał do dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. W utworze poeta pokazuje sytuację duchową narodu i to, czy im się chce walczyć o wolną Polskę. Przywołując zaś poemat Karola Wojtyły „Myśląc ojczyzna” zwrócił uwagę, że wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją „stale zdobywać”.

Abp Jędraszewski o haśle „Bóg, honor, ojczyzna”


Jak podkreślił hierarcha, chrześcijanin musi sobie zadawać pytanie, za co gotowy jest umrzeć. Metropolita przypomniał też hasło „Bóg, honor, ojczyzna”.

Trzaskowski przemilczał ważny fakt. Chodzi o 2,4 mld zł

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że gdyby nie Polski Ład, stolica miałaby w kasie o 1,7 mld zł więcej i mogła kupić np. tysiące...

zobacz więcej

– Patrząc na historię 63 dni, najbardziej przejmującego heroizmu polskiego ostatnich dziesięcioleci, nie sposób nie cofnąć się do wydarzeń, które doprowadziły do wydarzenia warszawskiego – opisywał abp Jędraszewski.

W jego ocenie wracają dzisiaj „wątki propagandy sowieckiej, stalinowskiej, oskarżającej dowództwo AK o świadome zniszczenie stolicy i zgodę na wymordowanie jej mieszkańców”.

Zobacz także:   Podcinanie gardła lalki z wizerunkiem abp. Jędraszewskiego. Wniosek o przesłuchanie hierarchy

– To źródło nieszczęść ówczesnych – zdradziecki sojusz dwóch systemów totalitarnych: ateistycznego, komunistycznego, sowieckiego z jednego strony, i neopogańskiego, równie antychrześcijańskiego, nazistowskiego, hitlerowsko-niemieckiego z drugiej strony – powiedział hierarcha podkreślając, że „wraz z agresją militarną szła wspaniale, konsekwentnie zaplanowana wizja człowieka bez Boga”.

Abp Jędraszewski cytuje. Pojawiły się brawa


– Obydwaj zaborcy zdawali sobie sprawę, że uda się im zniewolić Polaków, sprowadzić do rangi niewolników wtedy, kiedy wydrze się z ich serc fundament wolności, czyli Pana Boga – mówił metropolita krakowski.

Czy było warto? „Gdyby nie powstanie, rozpoczęłyby się represje na ogromną skalę”

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie.

zobacz więcej

O walczących z okupantem arcybiskup tak powiedział: „Ruch oporu, jakiego nie było w całej Europie (…)”. Zauważył też, że Polacy wbrew słowom Stanisława Wyspiańskiego pokazali, że „chciało się im chcieć być wolnymi”, „uważali że bez wolności nie będą nigdy sobą”.

Kiedy duchowny czytał wiersz Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego „Warszawskie dzieci”, a także utwory Krystyny Krahelskiej (m.in. „Hej, chłopcy, bagnet na broń") – wierni bili brawo.

Zobacz także:   Metropolita krakowski Marek Jędraszewski: Deklaracja PE piętnuje polski naród i polskie państwo

Powstanie warszawskie. Tragiczny bilans


W niedzielę w Krakowie odbyły się też uroczystości na pl. Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tu wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski ppłk. Ryszardowi Brodowskiemu, honorowemu prezesowi Okręgu Małopolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Można wyzywać PiS, nie wolno LGBT. Zaskakująca teza autorytetu opozycji

Na festiwalu Jerzego Owsiaka ze sceny namawiano ludzi do wulgarnego obrażania polityków PiS. Jeden z publicystów ocenił, że gdyby w ten sposób ktoś...

zobacz więcej

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało 63 dni. Zakończyło się 3 października 1944 r. kapitulacją powstańców. Była to największa akcja zbrojna Armii Krajowej przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim.

Zobacz także:  Abp Marek Jędraszewski rozważał przesłania prymasa tysiąclecia

W czasie zrywu poległo ok. 16 tys. powstańców z 45 tys. żołnierzy walczących w szczytowym momencie walk. Dodatkowe 20 tys. odniosło rany. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej