RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śmierć nastolatki w Katowicach. Są wyniki badań krwi kierowcy autobusu

Kierowca autobusu, którzy przejechał 19-latkę w Katowicach, był pod wpływem leków przeciwdepresyjnych i przeciwbólowych – potwierdza w rozmowie z portalem tvp.info prok. Monika Łata z Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Śledczy dysponują już wynikami badań toksykologicznych kierowcy. Mężczyzna po zatrzymaniu i przedstawieniu zarzutów trafił do aresztu na trzy miesiące.

Kierowca autobusu przejechał nastolatkę. Są zarzuty

31-letni kierowca miejskiego autobusu, który w sobotę rano przejechał w Katowicach 19-letnią dziewczynę, usłyszał w niedzielę zarzut jej zabójstwa,...

zobacz więcej

Prok. Łata poinformowała nas, że w poniedziałek śledczy poznali wyniki badań krwi 31-letniego kierowcy katowickiego autobusu, który w sobotę przejechał 19-letnią dziewczynę. Mężczyzna brał silne leki przeciwdepresyjne i przeciwbólowe. Wiadomo, że były przepisywane na receptę.

Prokurator mówi nam, że teraz zlecone zostaną kolejne badania; biegły określi, czy stężenie leku w takiej ilości miało wpływ na stan psychofizyczny kierowcy. Prok. Łata nie chciała zdradzić, jakie leki zażywał kierowca. Według doniesień mediów chodzi o silne leki opioidowe.

Jak w niedzielę informowała katowicka prokuratura, Łukasz T. częściowo przyznał się do zarzutu zabójstwa i stwierdził, że obawiał się o swoje życie i zdrowie; bał się, że zostanie zaatakowany przez grupę ludzi, dlatego ruszył autobusem.

Do wypadku doszło w sobotę przed szóstą rano niedaleko przejścia dla pieszych u zbiegu ulic Mickiewicza i Stawowej – w ścisłym centrum Katowic. Na dostępnym w mediach społecznościowych amatorskim nagraniu widać, jak kierowca autobusu najeżdża na grupę młodych ludzi, z których część uczestniczyła w bójce na pasie ruchu. Nastolatka znika pod kołami pojazdu, który ciągnie ją przez kilkadziesiąt metrów. Jeden z mężczyzn jest popychany przez jadący autobus, inni uciekają na boki, a następnie biegną za odjeżdżającym pojazdem.

Strzelanina obok domu pogrzebowego. Czterolatka w stanie krytycznym

Pięć osób zostało rannych w strzelaninie, do której doszło przed zakładem pogrzebowym w Indianapolis w amerykańskim stanie Indiana.

zobacz więcej

Od soboty policja przesłuchiwała licznych świadków zdarzenia – w tym uczestników bójki – oraz analizowała nagrania z miejskiego monitoringu i ze smartfonów osób obserwujących zajście. W niedzielę mężczyzna złożył wyjaśnienia w prokuraturze, gdzie usłyszał zarzuty.

Ze względu na zagrożenie wysoką karą (nawet 25 lat więzienia lub dożywocia) i obawą matactwa śledczy złożyli w sądzie wniosek o jego tymczasowe aresztowanie – w niedzielę Sąd Rejonowy Katowice-Zachód aresztował Łukasza T. na trzy miesiące.

Na razie prokuratora nie wyjaśniła wszystkich okoliczności bójki, jaka odbywała się w sobotni poranek na ul. Mickiewicza. Będzie to przedmiotem dalszego, być może odrębnego postępowania. Na razie skupiono się na przebiegu wypadku, w wyniku którego śmierć poniosła 19-letnia Barbara Sz.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Kierowca autobusu zaprzeczył w prokuraturze, by świadomie najechał na nią i inne znajdujące się przed autobusem osoby; twierdził, że ruszył bardzo wolno, a zrobił to, czując zagrożenie ze strony stojących po obu stronach autobusu młodych ludzi.

Podejrzany stwierdził, iż nie miał świadomości, że kogokolwiek mógł potrącić autobusem, że kogokolwiek ma pod kołami autobusu. Chciał dojechać do zajezdni, ponieważ – jak wyjaśnił – tam miał czuć się bezpiecznie, ponieważ tam miała być ochrona – relacjonowała w niedzielę prokurator Monika Łata.

Podejrzany był trzeźwy. Oświadczył, że nie leczył się nigdy psychiatrycznie. Kierowcą jest nieprzerwanie od 10 lat. Z danych policji wynika, że uczestniczył dotąd w ośmiu kolizjach drogowych – do części z nich doszło, gdy kierował autobusem.

Zlecono również sekcję zwłok zmarłej Barbary Sz. Kobieta mieszkała w Świętochłowicach, miała dwoje małych dzieci.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej