RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Jest reakcja na słowa Tuska. Daca publikuje list otwarty

To nie pierwszy raz, kiedy Tusk mija się z faktami (fot. arch.PAP/Adam Warżawa, PAP/Radek Pietruszka)
To nie pierwszy raz, kiedy Tusk mija się z faktami (fot. arch.PAP/Adam Warżawa, PAP/Radek Pietruszka)

Rocznie realizujemy ok. 4 tysięcy zadań w ramach kampanii „Stop powodzi” i „Stop suszy”. Bezpieczeństwo Polaków jest naszym priorytetem! – pisze w liście otwartym do Donalda Tuska prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

„Wycięli w czasie swoich rządów 250 mln drzew”. Lasy Państwowe prostują fake newsa Tuska

„Wycięli w czasie swoich rządów 250 milionów drzew. To ich ekologia, walka z katastrofą klimatyczną” – mówił Donald Tusk na wiecu w Gdańsku 19...

zobacz więcej

19 lipca na Długim Targu w Gdańsku nowy szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk mówił o zablokowaniu inwestycji związanych z infrastrukturą wodną. Na słowa polityka zareagował prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.

Daca w liście otwartym do Tuska zaznacza, że polityk mógł został przez swoich doradców wprowadzony w błąd. „Jako Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zapewniam, że inwestycje przeciwpowodziowe, przeciwsuszowe i prace utrzymaniowe w naszym kraju są prowadzone. Rocznie – i nieprzerwanie – realizujemy przeszło 4 tysiące zadań” – zaznacza Daca.

Autor listu podkreśla, że od 2018 roku, kiedy powstały Wody Polskie, „gospodarka wodna w Polsce dynamicznie zmienia oblicze”. „PGW Wody Polskie realizuje wytyczne ramowej dyrektywy wodnej, dyrektywy powodziowej i innych dokumentów unijnych. Obecnie prowadzimy inwestycje za kwotę przeszło 20 mld zł. Finansujemy je z różnych źródeł, m.in. ze środków własnych, budżetu państwa, funduszy unijnych czy Banku Światowego” – czytamy.

Daca wskazuje, że jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo powodziowe. „Tworzymy kompleksowy system ochrony, który do połowy 2023 roku zabezpieczy 15 mln mieszkańców Polski. W 2020 roku ukończyliśmy m.in. budowę Zbiornika Racibórz Dolny. Obiekt zapewnia ochronę mieszkańcom trzech województw przed skutkami powodzi o rozmiarach kataklizmu z 1997 roku. Już w październiku ubiegłego roku uchronił przed zalaniem kilkanaście nadodrzańskich miejscowości zamieszkanych przez 100 tys. osób" – opisuje.

Kolejny fake news o Telewizji Polskiej. Jest oświadczenie TVP Poznań

TVP3 Poznań odniosła się do nieprawdziwych informacji podanych przez poznańską „Gazetę Wyborczą”. Zdaniem gazety zatrudniona w TVP Patrycja...

zobacz więcej

Daca wylicza, że na Dolnym Śląsku, Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu i innych w regionach szczególnie zagrożonych powodziami, Wody Polski tworzą nie tylko obwałowania, ale też nowoczesne zbiorniki retencyjne, pompownie oraz centra operacyjne, które ułatwiają systemowe zarządzanie ryzykiem powodziowym.

„Nasze działania opierają się na nowoczesnych i kompleksowych rozwiązaniach dla ograniczenia skutków powodzi jak i suszy. W tym celu modernizujemy i budujemy stopnie wodne, jak np. oddany do użytku stopień wodny Malczyce oraz planowane stopnie wodne Lubiąż i Ścinawa. To nowoczesne obiekty, które nie tylko ograniczają skrajne zjawiska, ale też wspomagają rozwój turystyki i gospodarki całych regionów. Inwestycje opieramy na strategiach wynikających z opracowań badawczych i planistycznych. Zadania realizujemy w sposób całościowy, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i rozwiązań, z dbałością o środowisko naturalne” – opisuje.

Następnie zaznacza, że PGW Wody Polskie skupia ekspertów z różnych dziedzin – hydrotechników, hydrologów, najwyższej klasy specjalistów.

„W sposób ciągły, strategiczny współpracujemy z ośrodkami badawczymi, instytucjami państwowymi oraz służbami. Mamy pełną świadomość, że w polskiej gospodarce wodnej jest wiele do zrobienia. Ten obszar przez dziesięciolecia był niedoinwestowany, w momencie powstania PGW Wody Polskie zastaliśmy zaniedbaną infrastrukturę hydrotechniczną, a niektóre obiekty nie tylko nie spełniały swojego zadania, ale wręcz stwarzały zagrożenie, jak np. przeznaczony obecnie do rozbiórki zbiornik Wilkówka w woj. śląskim” – czytamy.

Onet i „GW” atakują Lasy Państwowe. Demaskujemy fake newsy nt. dyrektora

Obecny dyrektor Lasów Państwowych, Andrzej Konieczny, miał z naruszeniem przepisów kupić od LP dom korzystając z 95 proc. bonifikaty – twierdzi...

zobacz więcej

Daca stwierdza, że Polska jest zagrożona zarówno występowaniem powodzi jak i suszy; aż 5 mln Polaków mieszka na terenach bezpośrednio zagrożonych zalaniem.

„Dlatego prowadzimy kampanie edukacyjne takie jak »Stop powodzi«, »Stop Suszy« czy »Wody to nie śmietnik«. Ze względu na to, że nasza działalność jest bezpośrednio powiązana z życiem i zdrowiem mieszkańców Polski, szczególnie zależy nam na budowaniu zaufania do instytucji publicznych takich jak nasza. Zaufania, które wynika z aktualnych i fachowych informacji źródłowych, a nie mitów i sloganów powtarzanych w mediach społecznościowych, również w przestrzeni publicznej i mediach. W mojej opinii jest to kluczowe dla kształtowania świadomych postaw” – wskazuje Daca.

To nie pierwszy raz, kiedy Tusk mija się z faktami. Kilka dni temu Lasy Państwowe prostowały powielanego przez przewodniczącego PO fake newsa.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej