RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obcokrajowcy to 5 proc. ubezpieczonych w Polsce. Płacą rekordowe składki

Rząd zamierza pomóc obcokrajowcom na polskim rynku pracy (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)
Rząd zamierza pomóc obcokrajowcom na polskim rynku pracy (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)

W czerwcu ubezpieczenie emerytalne w ZUS płaciło 818 tys. cudzoziemców, a zdrowotne – aż 863 tys. Obie liczby są rekordowe i oznaczają, że wśród wszystkich ubezpieczonych obcokrajowcy stanowią już ponad 5-proc. grupę – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

16 tysięcy firm w Polsce ma ukraińskich właścicieli

W Polsce jest obecnie 16 tysięcy firm, których właścicielem albo współwłaścicielem jest osoba z Ukrainy – powiedział we wtorek ambasador Ukrainy w...

zobacz więcej

„Bariera ta została przekroczona po początkowym odpływie wywołanym pandemią, potem napływ przyśpieszył” – tłumaczy Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Gazeta zauważa, że cudzoziemcy, w większości Ukraińcy, okazali się głównym źródłem uzupełniania luki na rynku pracy. Powstała ona m.in. na skutek obniżki wieku emerytalnego.

„Gdyby nie oni, mielibyśmy stagnację lub nawet ujemną dynamikę liczby zatrudnionych” – podkreśla dr hab. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

Coraz wyższy PKB w Polsce wytwarzają cudzoziemcy


W praktyce oznacza to – jak pisze „DGP” – że coraz większa część naszej gospodarki powstaje dzięki przybyszom z zagranicy. „Dzięki tym 800 tys. ludzi mamy dziś w Polsce PKB wyższe o 2-3 proc.” – zauważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

Zobacz także: Minister Zdrowia: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć na inne stanowisko

Przeliczając ten wzrost na pieniądze, otrzymamy PKB większe od 40 do ponad 60 mld zł.

„Alarm!”. Mobbing, zaległości w wypłatach i prezes za barykadą

Pracownicy i udziałowcy spółki „Mazowianka” produkującej sprężyny zwolnili swojego wieloletniego prezesa. Jak mówią: mają dość mobbingu i dużych...

zobacz więcej

Według gazety podstawową metodą zatrudnienia nadal są oświadczenia, dzięki którym cudzoziemiec może pracować w Polsce najwyżej pół roku. Ale model migracyjny oparty na krótkotrwałych pobytach wyczerpuje się.

Już w poprzedniej kadencji rząd przygotowywał nowe rozwiązania, m.in. łatwiejszy sposób uzyskania zezwoleń czy wydłużenie możliwości pracy na oświadczenia do roku. Jednak efektów tych prac na razie nie widać.

Rząd sprzyja obcokrajowcom na polskim rynku pracy


Teraz nad przepisami pochyliło się Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii .

„Zamierzamy wydłużyć czas, przez jaki cudzoziemcy mogą pracować w Polsce, wzmocnić rolę publicznych służb zatrudnienia w procesie legalizacji ich pracy, a także wprowadzić w pełni elektroniczną procedurę legalizacji” – poinformował gazetę resort. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej