RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Problemy z pamięcią po COVID-19. Najnowsze badania

8 miesięcy po łagodnej postaci COVID-19 mogą trwać zaburzenia pamięci (fot. Marco Di Lauro/Getty Images)
8 miesięcy po łagodnej postaci COVID-19 mogą trwać zaburzenia pamięci (fot. Marco Di Lauro/Getty Images)

Ankiety przeprowadzone wśród prawie 10 tys. ochotników wskazały, że jeszcze 8 miesięcy po przejściu relatywnie łagodnej postaci COVID–19 mogą utrzymywać się zaburzenia pamięci. Towarzyszy temu ogólne pogorszenie zdrowia.

Nowe nanociała blokują SARS-CoV2. Wszystko dzięki alpakom

Niemiecki zespół opracował małe przeciwciała – tzw. nanociała, które praktycznie nierozerwalnie łączą się z różnymi wariantami koronawirusa i już w...

zobacz więcej

COVID–19 atakuje nie tylko układ oddechowy. Jak już wiadomo, w wyniku tej choroby ucierpieć może m.in. także system nerwowy i objawy z jego strony mogą być częścią długotrwałych dolegliwości – tzw. PASC (postacute sequelae of SARS–CoV–2).

Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo przeprowadzili badanie prawie 10 tys. ochotników, aby sprawdzić ich stan pamięci krótko po przechorowaniu COVID–19 oraz 8 miesięcy później. Żaden z uczestników nie miał postaci choroby, która wymagałaby pobytu w szpitalu.

Analiza uwzględniła także różnorodne czynniki dodatkowe, takie jak demografia, inne schorzenia, jakość życia związaną ze stanem zdrowia. 72 osoby z 651 (11 proc.), które przeszły infekcję koronawirusem zgłosiło problemy z pamięcią.

Wśród osób, które przeszły infekcję, ryzyko zaburzeń pamięci było 4,66 razy wyższe niż w grupie osób przypadkowo wybranych.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Chińska szczepionka na COVID-19. Jak długo chroni przed zakażeniem?

Liczba przeciwciał neutralizujących koronawirusa, wytwarzanych po szczepieniu preparatem chińskiego koncernu Sinovac, spada do niebezpiecznego...

zobacz więcej

267 z 649 (41 proc.) osób po przejściu choroby zgłosiło pogorszenie zdrowia. 12 proc. miało także kłopoty z koncentracją. 82 proc. tych, którzy odczuwali zaburzenia pamięci, zgłaszało przy tym gorsze zdrowie.

Naukowcy zwracają uwagę na pewne ograniczenia badania. Jednym z najważniejszych było to, że analiza polegała na pytaniach o subiektywne odczucia odnośnie pamięci, a nie na obiektywnych testach.

„Nasze wyniki sugerują, że SARS–CoV–2 może negatywnie wpływać na pamięć nawet przez 8 miesięcy od łagodnej choroby i może to się wiązać z pogorszeniem zdrowia i PASC. Rezultaty te powinny być bodźcem do ponownego przemyślenia tezy, że COVID–19 może być łagodną chorobą. Nakazują także zastanowienie, czy obecne strategie leczenia domowego są optymalne z punktu widzenia długofalowych skutków. Nasze wyniki wskazują, że kłopoty z pamięcią mogą być częścią PASC, ale pewniejsze wnioski wymagają dłuższej obserwacji” – piszą w swojej pracy naukowcy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej