RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad połowa obywateli chce powrotu hiszpańskiego króla do kraju

Wyjechał potajemnie z Hiszpanii na początku sierpnia 2020 r. (fot. Getty Images)
Wyjechał potajemnie z Hiszpanii na początku sierpnia 2020 r. (fot. Getty Images)

Ponad połowa mieszkańców Hiszpanii chciałaby powrotu do kraju byłego króla Juana Carlosa Burbona – wynika z sondażu opublikowanego przez madrycki dziennik „La Razon”. Król wyjechał potajemnie rok temu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Pożar w mieście Pescara: Dramatyczne sceny we włoskim rejonie Abruzji. „Są poszkodowani, trwa ucieczka z plaż” [WIDEO]

Nieznana jeszcze liczba osób odniosła obrażenia w wyniki pożaru, który w niedzielę zagroził miastu Pescara w Abruzji na wschodzie Włoch – podała...

zobacz więcej

W ankiecie ośrodka badawczego NC Raport 57,6 proc. obywateli wskazuje, że po blisko rocznej emigracji Juan Carlos powinien powrócić do kraju. Przeciwnego zdania jest 32,5 proc. ankietowanych.

Z sondażu wynika również, że ponad 53,3 proc. Hiszpanów uważa, iż wyjazd Juana Carlosa miał związek z kampanią przeciwko niemu przygotowaną przez partie lewicy. Odmiennego zdania jest 44,3 proc. obywateli.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Juan Carlos Burbon, który w 2014 r. abdykował na rzecz swego syna Filipa VI, wyjechał potajemnie z Hiszpanii na początku sierpnia 2020 r., udając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W krótkim liście skierowanym do Filipa VI były monarcha napisał przed wyjazdem, że udaje się na emigrację, aby „ułatwić” synowi sprawowanie urzędu głowy państwa. Przypomniał o „reperkusjach publicznych”, nawiązując do zarzutów korupcyjnych wobec niego samego.

Po wyjeździe byłego monarchy hiszpańskie media donosiły, że Juan Carlos rozważał powrót do Hiszpanii, a także planował zamieszkanie w którymś z sąsiadujących z nią krajów, takich jak Portugalia lub Maroko.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej