RAPORT

Tusk kontra Tusk

Czy było warto? „Gdyby nie powstanie, rozpoczęłyby się represje na ogromną skalę”

Jak co roku pojawia się pytanie, czy potworna ofiara złożona przez mieszkańców Warszawy podczas powstania, była warta swojej ceny. – Musimy pamiętać o tym, jak wyglądała sytuacja pod koniec lipca 1944 roku – mówił w programie „Minęła 20” na antenie TVP Info powstaniec kpt. Juliusz Kulesza ps. Julek.

Prezydent Duda: Czcimy wielkie bohaterstwo mieszkańców Warszawy

Rzeczypospolita, nawet podeptana przez wroga, nawet pobita, za każdym razem podnosi się niezłomnością nas wszystkich – powiedział prezydent Andrzej...

zobacz więcej

Żołnierz Armii Krajowej doskonale pamięta atmosferę panującą w Warszawie latem 1944 roku.

– Sam na własne oczy widziałem wycofujących się ze wschodu niemieckich żołnierzy. Nie mieli butów, byli zdezorientowali, próbowali sprzedawać mieszkańcom Warszawy konie, które udało im się ewakuować z frontu. Wszyscy myśleliśmy, że się załamali – mówił Kulesza.

„Niemcy byli zdezorientowani i rozbici”Ostatni tydzień przed wybuchem powstania całkowicie potwierdzał pogląd, że oni już przegrali wojnę i warto teraz uderzyć – podkreślił.

Zobacz także: Godzina „W”. Tysiące warszawiaków oddało hołd Powstańcom [WIDEO]

Ambasador Niemiec: flagi opuszczone do połowy masztów na znak głębokiego bólu i wstydu

Flagi niemieckich przedstawicielstw w Polsce opuszczone są do połowy masztów na znak głębokiego bólu i wstydu – poinformował ambasador Niemiec w...

zobacz więcej

W tym czasie władze okupacyjne wystosowały do warszawiaków odezwę o stawieniu się do kopania okopów i budowy umocnień przed spodziewanym szturmem armii radzieckiej.

– Najpierw domagali się, aby do pracy stawiło się 100, a potem 200 tysięcy mieszkańców. Zignororowaliśmy to. Wiele razy po wojnie zetknąłem się z poglądem, że gdyby Niemcy mieli trochę więcej czasu, to nie puściliby tego płazem. Zaczęłyby się masowe łapanki i aresztowania. Ale nie zdążyli tego zrobić, bo nastała Godzina „W” – opowiadał w specjalnym wydaniu programu „Mineła 20”.

Zdaniem Kuleszy Niemcy chcieli zaciekle bronić Warszawy przed Sowietami.

– Tak jak kilka miesięcy później zorganizowano Festung Breslau, tak latem 1944 roku miało powstać Festung Warschau. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero niedawno z odtajnionych niemieckich archiwów. Są nawet dokumenty, z których wyłaniają się personalne spory o to, kto miałby dowodzić niemiecką obroną – dodał.

„Godzina W” i wybuch powstania zmienił plany okupantów. Zagładę Warszawy osobiście nakazał Adolf Hitler. - To był jego rozkaz. Kazał zniszczyć miasto, a ludzi wytępić – stwierdził.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej