RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk szkodzi, Laschet rozmawia, Chollet uspokaja

Donald Tusk, Armin Laschet, Derek Chollet (fot. PAP/Tomasz Gzell (2), PAP/Radek Pietruszka)
Donald Tusk, Armin Laschet, Derek Chollet (fot. PAP/Tomasz Gzell (2), PAP/Radek Pietruszka)

Donald Tusk atakuje Telewizję Polską, ale nowy sondaż pokazał, że PO mogłaby liczyć na większe poparcie, gdyby Tusk został w domu… . Polska pomaga Niemcom po katastrofalnej powodzi, a kandydat na kanclerza tego kraju odwiedził Polskę, aby uczestniczyć w uroczystościach związanych z Powstaniem Warszawskim.

„Nie postawię się w roli politycznego cenzora”. Prezes IPN przedstawił plany

IPN to jest instytucja badawcza i na tym powinna się skupiać; nie postawię się w roli politycznego cenzora, bo nie na tym polega moje zadanie –...

zobacz więcej

Niedziela. Koniec z bursztynem


Nowo wybrany szef Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki udzielił wywiadu rozgłośni Polskie Radio 24. Prezes IPN zapowiedział, że symbolicznym początkiem jego pracy będzie upamiętnienie żołnierzy gen. Władysława Andersa, którzy 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobyli Monte Cassino. - Upamiętnienie naszych bohaterów spod Monte Cassino będzie symbolicznym początkiem nowego marszu – już nie nadziei, a pamięci o dzielnym narodzie z zapisanym genotypem wolności – mówił dr Nawrocki.

A tymczasem Gdańsk maszeruje… w przeciwnym kierunku. „Ideologicznym bejsbolem” nazwał nową wystawę stałą Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Co mogło pójść nie tak w wystawie prezentującej turystom słynne „złoto północy”, po które już starożytni Rzymianie wyprawiali się w okolice dzisiejszego Trójmiasta? Zamiast kunsztownej biżuterii najlepszych polskich projektantów na wystawie są takie eksponaty jak: wisior przypominający człowieka pokazującego środkowy palec, z przewieszoną biało-czerwoną wstążką, opatrzony zdjęciem pokazującym pobicie i podpisem „Polska dla Polaków”, wisior - penis wykonany z wielu materiałów, naszyjnik z napisem „refugees welcome”, broszki ze środkowym palcem, barwami środowisk LGBT czy błyskawicą.

Doradca sekretarza stanu USA: Polska jest silną demokracją

Dziś Polska jest silną demokracją, łączą nas wartości, interesy. Pracujemy wspólnie w wielu obszarach: polityce, gospodarce, obronie, energetyce –...

zobacz więcej

Wiele tych „dzieł sztuki” nawet nie leżało obok bursztynu. Już nie wspominając o wartości historycznej nowej kolekcji. Może wiele wyjaśnić fakt, że w nadzorowanym przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz muzeum dyrektorem jej Renata Adamowicz, żona posła KO Piotra Adamowicza i bratowa zamordowanego w 2019 r. prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Teraz czekamy na nowe wystawy stałe w kolejnych oddziałach Muzeum Gdańska, wypada je koniecznie zaktualizować i maksymalnie upolitycznić.

Poniedziałek. Chollet uspokaja


Derek Chollet, doradca sekretarza stanu USA, który w ubiegłym tygodniu był w Polsce, udzielił wywiadu „Rzeczpospolitej”. Odpowiedzi nie mogły się spodobać tym, którzy z maniackim uporem wmawiają wszystkim, że w naszym kraju demokracji już nie ma. – Dziś Polska jest silną demokracją, łączą nas wartości, interesy. Pracujemy wspólnie w wielu obszarach: polityce, gospodarce, obronie, energetyce. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy administracji Bidena udało się wiele zrobić na rzecz naszych relacji. Przyjechałem tu, aby wyznaczyć agendę na przyszłość dla sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i prezydenta Joe Bidena – mówił.

Klub KO ma nowego szefa. Wybrany na wniosek Tuska

Borys Budka został wybrany przez aklamację, na wniosek Donalda Tuska, na nowego szefa klubu Koalicji Obywatelskiej. Cezary Tomczyk złożył podczas...

zobacz więcej

Demokracja w Polsce jest silna, ale nie w Platformie Obywatelskiej. Tam Donald Tusk czyści szeregi aż miło patrzeć. Cezary Tomczyk na życzenie Tuska zrzekł się funkcji szefa klubu Koalicji Obywatelskiej, by zajął je Borys Budka. To nagroda pocieszenia dla Budki, który z uśmiechem na ustach ustąpił miejsce Wielkiemu Donaldowi.

Warto pamiętać, że Tomczyk jest bliskim współpracownikiem Rafała Trzaskowskiego, który poszedł w odstawkę, czyli w samorząd, tam, gdzie teoretycznie jego miejsce. I tylko nie wiadomo, czy dla Warszawy to nie oznacza jeszcze większych problemów, jeśli obecny prezydent rzeczywiście skupi na niej swoją uwagę.

O skupienie uwagi na historii wystąpił Rzecznik Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak zwrócił się do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. RPD prosi o wprowadzenie do podstawy nauczania w szkołach problematyki martyrologii polskich dzieci w okresie drugiej wojny światowej i latach powojennych. – Tragiczne losy najmłodszych pokoleń Polaków mają szczególny wymiar. Ukazują bezmiar okrucieństwa zbrodni niemieckich i sowieckich dokonywanych na całkowicie bezbronnych ofiarach – uzasadniał Mikołaj Pawlak.

MF przedstawiło projekt ustawy podatkowej, element Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów w poniedziałek wieczorem udostępniło projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Główne elementy podatkowej części...

zobacz więcej

Resort finansów udostępnił projekt przepisów podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Główne zmiany to podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys., wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego i podatkowy restart gospodarki. Plany zakładają też wprowadzenie 9-procentowej składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczyć od podatku.

Wtorek. Zaszczep się dla Rafała


Po ataku rosyjskojęzycznych hakerów na skrzynki polskich polityków rząd postanowił powołać nową instytucję. – Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, która zagraża nie tylko instytucjom państwowym, ale także obywatelom; dlatego tworzymy służbę, która będzie zajmować się tylko i wyłącznie przeciwdziałaniem cyberzagrożeniom – mówił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował, że w tym celu zostanie powołany „fundusz cyberbezpieczeństwa”, z którego ma być finansowana walka z cyberprzestępczością.

O innym, już istniejącym, funduszu mówił tego dnia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. – Środki, które uzyskuje Fundusz Sprawiedliwości pochodzą od osób skazanych, które popełnili jakieś zło, ale poprzez wpłaty na ten fundusz, mogą potem przekazywać te środki na działania, które służą dobru. (…) Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom i w ramach swoich środków przeznaczył kwotę ponad 50 mln zł na rozmaite urządzenia – mówił Zbigniew Ziobro. Minister Sprawiedliwości uczestniczył w uroczystości oddania do użytku zakupionego z funduszu specjalistycznego sprzętu medycznego Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy w Otwocku.

Szokująca decyzja warszawskiej prokuratury. Chodzi o Trzaskowskiego

W Warszawie zbierane są podpisy na listach poparcia dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego. Zgodnie z prawem można to robić dopiero, gdy zostanie...

zobacz więcej

Nadzorowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości fundusz działa naprawdę dobrze, gorzej bywa z samą prokuraturą. Portal tvp.info ujawnił przed wyborami prezydenckimi nagranie pokazujące, że w biurze radnej PO nielegalnie zbierano podpisy dla Rafała Trzaskowskiego. Po roku Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga umorzyła dochodzenie w tej sprawie.

– Absolutnie kuriozalne jest jednozdaniowe uzasadnienie, które brzmi: „... brak jest danych dostatecznie uzasadniających popełnienie czynu...” – powiedział portalowi tvp.info radny PiS z Pragi-Południe Marek Borkowski. Radny przypomniał, że całe zdarzenie zostało nagrane i było ujawnione w internecie. – To jakich jeszcze danych może tu brakować? Trudno to potraktować inaczej niż jako skandal i co gorsze zachętę, do popełniania tego rodzaju czynów przy kolejnych wyborach – stwierdził Borkowski.

A bohater całego zamieszania, Rafał Trzaskowski właśnie ogłosił, że jego Campus Polska Przyszłości w Olsztynie będzie dostępny tylko dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Ta decyzja oznacza, że zainteresowanie Campusem radykalnie zmalało od powrotu Donalda Tuska i organizatorzy będą próbowali uzasadnić niską frekwencję narzuconymi ograniczeniami. A może to początek akcji promocyjnej „Szczep się dla Rafała?” Wszystko możliwe. Kilka lat temu w sieci pojawiła kampania promująca Trzaskowskiego w której celebryci pytali „A co ty zrobisz dla Rafała?”

Szef polskiego MSZ o reparacjach: Reakcja Niemiec „zasadniczo otwarta”

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przebywał we wtorek z jednodniową wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Pytany na...

zobacz więcej

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przebywał we wtorek z jednodniową wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Pytany na konferencji prasowej m.in. o kwestie reparacji wojennych Niemiec dla Polski odpowiedział: „Dla rządu, który reprezentuję, ta sprawa bynajmniej zamknięta nie jest”. Otwarta jest też kwestia polskiej pomocy dla naszych zachodnich sąsiadów dotkniętych kataklizmem. Niemieccy politycy podziękowali Polsce za wsparcie okazane w związku z powodzią w landzie Nadrenia Północna-Westfalia. We wtorek polscy strażacy przywieźli do miejscowości Kreuzau 164 urządzenia przeznaczone do osuszania zalanych budynków.

Środa. Polski Ład przyśpiesza


53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi przyznawanymi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał informacje o rozmowach premiera z ministrami: zdrowia Adamem Niedzielskim, infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, finansów Tadeuszem Kościńskim oraz rodziny Marleną Maląg. Rozmowy dotyczyły realizacji Polskiego Ładu. – Jesteśmy zdeterminowani, by większość projektów ustaw z Polskiego Ładu mogła trafić najpóźniej we wrześniu pod obrady Sejmu, aby możliwie szybko były przyjęte i mogły wejść w przyszłym roku w życie – mówił Müller.

Gowin stanowczo o ograniczeniach dla niezaszczepionych

Europa przygotowuje się na czwartą falę koronawirusa. Kolejne państwa wprowadzają udogodnienia dla zaszczepionych przeciw COVID-19 i liczne...

zobacz więcej

Z kolei wicepremier Jarosław Gowin napisał na Twitterze: „Osobom zaszczepionym trzeba dać twardą gwarancję, że nie obejmą ich jakiekolwiek ewentualne obostrzenia. Ograniczenia dla niezaszczepionych to nie naruszanie ich wolności, tylko ochrona wolności reszty społeczeństwa”. Trwa akcja bezpłatnych szczepień, w tym tygodniu w pełni zaszczepionych zostanie już prawie 17,5 miliona Polaków. To jednak ciągle za mało, aby mieć pewność, że czwarta fala nas ominie. Trwa dyskusja nad dalszymi zachętami do szczepień i ewentualnymi ograniczeniami dla niezaszczepionych, które są już wprowadzane przez wiele krajów UE.

Czwartek. Tusk szkodzi PO


Nowy sondaż poparcia partii politycznych dla portalu wpolityce.pl pokazuje, że zdecydowanym liderem pozostaje PiS. Drugie miejsce, ze stratą 12 pkt proc. do Prawa i Sprawiedliwości, zajmuje Koalicja Obywatelska. Gdy respondentów zapytano jednak, jak głosowaliby, gdyby liderem Platformy Obywatelskiej był Rafał Trzaskowski, a nie Donald Tusk, rezultat KO był lepszy. Pytanie więc czy warto było sprowadzać Donalda Tuska z Brukseli?

Na czwartkowej konferencji prasowej pełniący obowiązki przewodniczącego PO powiedział, że zacznie rzetelnie odpowiadać na pytania dziennikarzy TVP, jeśli ci będą je inaczej formułować. Stwierdził też, że Telewizja Polska powinna włączyć się w walkę z epidemią. Na jego zarzuty zareagował obecny na sali reporter TVP Miłosz Kłeczek. Dziennikarz wyliczył kilkanaście programów TVP Info, z których od miesięcy Polacy dowiadują się o zagrożeniach związanych z koronawirusem i gdzie są zachęcani do masowych szczepień. Trudno wskazać stację telewizyjną, która więcej uwagi poświęca szczepieniom i koronawirusowi, choć z można wskazać takie kanały telewizyjne, z których nie da się nic dowiedzieć na ten temat. Warto pooglądać TVP zanim się zacznie krytykować.

Poseł KO nie potrafił znaleźć na portalu tvp.info tekstów o szczepieniach. To łatwe, ale pomagamy

Paweł Poncyliusz w programie „Minęła 20” zaatakował portal tvp.info. – Przed dzisiejszą wizytą w studiu, wszedłem tam na chwilę i nie znalazłem...

zobacz więcej

Jeden nie widzi i nie słyszy, a drugi nie potrafi przeczytać. Idąc tropem swojego nowego szefa Paweł Poncyliusz w programie „Minęła 20” zaatakował portal tvp.info. – Przed dzisiejszą wizytą w studiu, wszedłem tam na chwilę i nie znalazłem żadnego tekstu, który zachęcałby do szczepień – mówił poseł PO. Tego samego dnia w portalu ukazało się „tylko” siedem tekstów związanych ze szczepieniami i koronawirusem. Temat szczepień przewija się również przez każdy Polityczny Przegląd Tygodniowy, którego autor przyjął już obie dawki szczepionki i wszystkich osobiście zachęca do walki z koronawirusem.

Piątek. Odpowiedzialność i dyscyplina


Do szczepień zachęcał (kolejny raz) w piątek premier Mateusz Morawiecki. – Apeluję o szczepienie się przeciw COVID-19. Na ryzyko najbardziej dramatycznych przypadków zakażeń narażone są osoby niezaszczepione – mówił na konferencji prasowej szef rządu. Premier Mateusz Morawiecki porządkował wraz z harcerzami groby Powstańców Warszawskich na cmentarzu wojennym w podstołecznych Laskach. Poinformował o tym w piątek na swoim profilu na Facebooku.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział kontynuację reform sądownictwa. – Uważam, że przede wszystkim po pierwsze; powinien być system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów taki, żeby była ona skuteczna, żeby społeczeństwo miało to poczucie, że to nie jest tak, że nie ma żadnej odpowiedzialności, że ona jest. Oczywiście, także żeby środowisko sędziowskie miało to poczucie, że ta odpowiedzialność jest, ale powinno być to rzeczywiście przejrzyste, rzetelne, uczciwe (…) Wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda, pytany o pismo pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. W piśmie skierowanym do prezydenta I prezes SN zwróciła się z apelem o rozważenie skorzystania z kompetencji inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na „efektywne i nie budzące zastrzeżeń” funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Będą kary dla parlamentarzystów PO. „Tusk rozpoczyna autorytarne rządy”

Nie zagłosowałeś zgodnie z oczekiwaniami lidera, czeka cię kara. Takie porządki w Platformie Obywatelskiej chce wprowadzić Donald Tusk. Jedną z...

zobacz więcej

Choć politycy KO są przeciwni Izbie Dyscyplinarnej SN, to od czasu powrotu Donalda Tuska sami wprowadzają ostry reżim dla parlamentarzystów. „GW” doniosła, że 11 sierpnia komisja dyscypliny partyjnej Koalicji Obywatelskiej będzie rozpatrywała sprawę senatora Antoniego Mężydły, który wbrew stanowisku senackiego klubu zagłosował za kandydaturą dr Karola Nawrockiego na prezesa IPN. Senatora czeka kara, ale raczej nie zostanie z klubu wyrzucony. Gdyby jednak chciał opuścić KO zrobiło się w Senacie bardzo ciekawie – opozycja straciłaby tam większość. Klub PiS tylko czeka na taką sytuację z wnioskiem o odwołanie marszałka Tomasza Grodzkiego. Kto nowym marszałkiem? Może Antoni Mężydło?

Sobota. Laschet chce rozmawiać


Tłumy przed TK. „Polska Konstytucja jest podważana”

Przed Trybunałem Konstytucyjnym w sobotę odbyła się manifestacja Klubów Gazety Polskiej „Po stronie Polski!” w obronie polskiej suwerenności. – Tu...

zobacz więcej

Prof. Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych zaprezentował na Twitterze dane dotyczące inflacji. Wynika z nich jednoznacznie, że obecnie inflacja faktycznie jest wysoka, ale i tak jest niższa, niż za czasów rządów PO–PSL. Wobec argumentacji merytorycznej Hanna Gronkiewicz-Waltz zastosowała dziwną linię obrony swojej partii. Napisała, że analizowanie wykresów nie ma sensu. Jak ktoś ich nie rozumie, to rzeczywiście nie ma to sensu. Ale akurat była prezes NBP, była szefowa Rady Polityki Pieniężnej, czy była wiceszefowa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, w swojej raczej nie mogła tak powiedzieć… Chyba że faktycznie nic nie analizowała…

Tymczasem do Warszawy przybył z wizytą kandydat na stanowiska kanclerza Niemiec. Po raz pierwszy polityk ubiegający się o to stanowisko pojawił się w naszym kraju. Armin Laschet podkreślił, że „jako kandydat na kanclerza nie ma w planach zbyt wielu podróży zagranicznych”. – Ale do Polski, naszego wschodniego sąsiada, z którą łączy nas tak trudna, straszna przeszłość, ale i wiele wspólnego, chciałem przyjechać – powiedział. Podczas wystąpienia pod Pomnikiem Małego Powstańca Laschet mówił, że celem wizyty jest „upamiętnienie Powstania Warszawskiego i walki Polaków przeciwko nazistowskiemu barbarzyństwu”. Kandydat na kanclerza Niemiec stwierdził również, że „bez Polski nie da się kształtować przyszłości Unii Europejskiej”.

Tymczasem Trybunał Konstytucyjny tymczasem analizuje kolejne pytanie premier Mateusza Morawieckiego dotyczące konfliktu między polską konstytucją a prawem UE. Przed siedzibą Trybunału odbyła się tego dnia manifestacja Klubów Gazety Polskiej. Kluby manifestowały pod hasłem „Po stronie Polski!” w obronie polskiej suwerenności. – Tu jest Polska, nie Bruksela! – skandowali manifestanci.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej