RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Romanowski o wyroku na ks. prof. Oko: Zagrożenie dla podstawowych wolności i europejskich

Niemiecki sąd nawet nie wysłuchał teologa (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk)
Niemiecki sąd nawet nie wysłuchał teologa (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk)

Wyrok nakazowy na ks. Dariusza Oko pokazuje, że „paradygmat praw podstawowych w niemieckim i nie tylko niemieckim systemie prawnym ulega degradacji” – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Wiceministra zapytaliśmy także o to, czy polskie władze chcą w jakiś sposób uczestniczyć w dalszym postępowaniu. Policja skieruje do sądu 15 wniosków o ukaranie w związku z nielegalnym zgromadzeniem.

Niemcy. Ks. prof. Oko skazany za artykuł o wewnątrzkościelnej grupie przestępczej

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany przez niemiecki sąd na karę grzywny w wysokości 4800 euro za rzekome „podżeganie do nienawiści”. W...

zobacz więcej

Ks. Oko został skazany w Niemczech na grzywnę w wysokości 4 800 euro z zamianą na 120 dni za rzekomą „mowę nienawiści” zawartą w jego publikacji na temat nadużyć seksualnych w Kościele Katolickim i działalności grupy przestępczej dopuszczającej się tych nadużyć. Ten bulwersujący wyrok nakazowy wydano w ciągu 15 minut, bez wysłuchania nawet stanowiska kapłana. Ten odwołał się od orzeczenia.

– Na ten moment jest to kwestia rozpatrywana przez niemieckie sądy. Polskie organy nie mają wpływu na to postępowanie dopóki nie pojawi się kwestia wykonania niemieckiego wyroku w polskim systemie prawnym – wyjaśnił w rozmowie z naszym portalem wiceminister Marcin Romanowski.

Degradacja paradygmatu praw człowieka w Niemczech


– Paradygmat praw człowieka, praw podstawowych, w niemieckim i nie tylko niemieckim systemie prawnym ulega degradacji – zauważył przedstawiciel resortu sprawiedliwości.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W podobnym tonie Romanowski wypowiedział się dla niemieckiej agencji DPA. – Nakładanie kar za działalność naukową stanowi zagrożenie dla podstawowych wolności i europejskich standardów – mówił polski minister w wywiadzie cytowanym w niemieckich mediach. Polityk wskazał też, że można zauważyć, iż w niemieckim systemie prawnym można zauważyć „tendencje antywolnościowe”.

– Sąd w ten sposób podeptał wolność akademicką i pokazał, że bardziej niż ofiarę ceni sprawcę. W Polsce na taką paranoję nie pozwolimy – zadeklarował.

Wyrok po donosie księdza zamieszanego w pedofilię


Niemiecki sąd wydał wyrok na ks. Dariusza Oko, a także sędziwego, 90-letniego niemieckego kapłana, po donosie ks. Wolfganga Rothe, znanego działacza homolobby, byłego wicerektora seminarium duchownego w St. Pölten w Austrii. Został zwolniony z tego stanowiska po ujawnieniu zdjęć, na których całuje się z klerykiem, a także dziecięcej pornografii na seminaryjnym komputerze. 

Więcej informacji o postępowaniu przeciw ks. Oko – a także o stanowisku kapłana w tej sprawie – znajdziesz tutaj.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej