RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pfizer i Moderna podnoszą ceny szczepionek

Chodzi o ceny w nowym kontrakcie dla UE (fot. Jay L.Clendenin/LATimes/Getty Images)
Chodzi o ceny w nowym kontrakcie dla UE (fot. Jay L.Clendenin/LATimes/Getty Images)

Amerykańskie koncerny Pfizer i Moderna podnoszą ceny szczepionek przeciw Covid-19 w najnowszym kontrakcie zawartym z Unią Europejską, częściowo przez skutki uboczne szczepionek opracowanych przez konkurencyjne firmy farmaceutyczne – informuje „Financial Times”.

W jaki sposób szczepienia redukują ryzyko kolejnych zakażeń? Ekspert wyjaśnia

W organizmie osoby zaszczepionej nie dochodzi do eksplozywnego namnażania się wirusa, w efekcie trudniej zarazić kolejną osobę – ocenia wirusolog z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Umowa przewiduje, że do 2023 roku Pfizer i Moderna dostarczą UE do 2,1 mld dawek szczepionek. Została ona wynegocjowana w tym roku, gdy okazało się, że preparaty tych koncernów są skuteczniejsze w walce z pandemią niż szczepionki firm Johnson & Johnson i AstraZeneca – podaje brytyjski dziennik.

Cena szczepionki Moderny w ramach kontraktu wzrośnie z 22,60 do 25,50 dol. za dawkę, a preparatu Pfizera – z blisko 18,40 do 23,14 dol. – przekazuje gazeta, powołując się dobrze poinformowane źródła.

Pfizer zarobił na szczepionce prawie 8 mld dolarów


W środę dziennik „Wall Street Journal” poinformował, że dzięki sprzedaży szczepionki na COVID–19 oraz innych leków dochody Pfizera za drugi kwartał 2021 roku prawie dwukrotnie przebiły prognozy analityków. Sama szczepionka przyniosła Pfizerowi 7,84 mld dol.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Amerykański gigant farmaceutyczny prognozuje, że w tym roku jego dochody ze sprzedaży tej szczepionki powinny osiągnąć 33,5 mld dol. przy założeniu, że firma dostarczy na rynek 2,1 mld dawek. „FT” twierdzi, że sprzedaż szczepionki przyniesie Modernie 30 mld dol.

Komisja Europejska poinformowała, że ze względu na ewentualną konieczność podania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 zastrzega sobie prawo do dostaw dodatkowych 1,8 mld dawek preparatu Pfizera.

We wtorek KE oznajmiła, że wszystko wskazuje na to, iż do końca lata uda się zaszczepić 70 proc. dorosłych mieszkańców Unii.

Przeczytaj także, co o skuteczności szczepionek mówił jeden z posłów Konfederacji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej