RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Godzina „W”. Tysiące warszawiaków oddało hołd Powstańcom [WIDEO]

O godz. 17 – w godzinie „W” – o której 77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje oraz autobusy.

Prezydent Duda: Czcimy wielkie bohaterstwo mieszkańców Warszawy

Rzeczypospolita, nawet podeptana przez wroga, nawet pobita, za każdym razem podnosi się niezłomnością nas wszystkich – powiedział prezydent Andrzej...

zobacz więcej

Mieszkańcy stolicy, jak co roku, na dźwięk syren przystawali. Kierowcy wysiadali z aut, a motocykliści zsiadali ze swoich maszyn. Pojazdy zatrzymali również motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów. Uruchomili także sygnały dźwiękowe. Syreny zawyły na terenie stolicy, Mazowsza, a także w wielu innych miastach Polski.

Tysiące warszawiaków pamiętało o godzinie „W”


Jak co roku na rondzie Dmowskiego zgromadziło się kilka tysięcy osób. Mieszkańcy Warszawy i turyści przyszli z dziećmi. Nad tłumem powiewały Biało-Czerwone flagi i transparenty z napisami „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Większość zgromadzonych osób miała opaski z kotwicami Polski Walczącej oraz koszulki z patriotycznymi hasłami. Punktualnie o godzinie W część zgromadzonych osób odpaliła race.

Zaśpiewano „Sen o Warszawie” Czesława Niemena. Manifestujący mają potem ruszyć al. Jerozolimskimi w stronę ronda de Gaulle'a, a następnie skręcić w Nowy Świat.

Na placu Zamkowym, wolontariusze, przechodnie i turyści utworzyli kotwicę - symbol Polski Walczącej. Akcja „Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego” odbywa się już po raz siódmy - i za każdym razem przyciąga rzesze uczestników i obserwatorów.

Hołd powstańczemu zrywowi oddali żeglarze na Wiśle. Flotylla ok. 80 jednostek, wśród których oprócz łodzi oficjalnych przypłynęły również łodzie prywatne i kajaki, zatrzymała się w okolicach mostu Poniatowskiego. Uczestnicy minutą ciszy uczcili 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Potem jednostki popłynęły w stronę Portu Czerniakowskiego.

Również prawobrzeżna Warszawa oddała cześć bohaterom. Na Targówku, na skrzyżowaniu Targowej i alei Solidarności rozwinięta została gigantyczna, Biało-Czerwona flaga ze znakiem Polski Walczącej. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej