RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skrytykowała władze, chcieli ją uprowadzić z Tokio. Dramat białoruskiej lekkoatletki

Kryscina Cimanouskaja zamierza poprosić o azyl (fot. Ivan Romano/Getty Images)
Kryscina Cimanouskaja zamierza poprosić o azyl (fot. Ivan Romano/Getty Images)

Kryscina Cimanouskaja opublikowała film w Instagramie, w którym skrytykowała działania białoruskich urzędników sportowych. Wcześniej, po sfałszowanych wyborach w sierpniu zeszłego roku podpisała list sportowców oburzonych brutalnością reżimu.

Tokio. Algierski judoka wycofał się z turnieju, bo nie chciał walczyć z Izraelczykiem

Judoka z Algierii Fethi Nourine wycofał się z igrzysk olimpijskich w Tokio. Losowanie zdecydowało, że w 2. rundzie mógł trafić na reprezentanta...

zobacz więcej

Białoruscy działacze sportowi chcieli, żeby Cimanouska wystartowała nie tylko na swoich koronnych dystansach, czyli na 100 i 200 metrów, ale również w sztafecie 4 x 400 metrów.

Dwie białoruskie biegaczki, które początkowo miały biec w sztafecie, nie zostały dopuszczone do startu, gdyż przed igrzyskami przeszły zbyt małą liczbę testów antydopingowych.

Ciamanouskaja publicznie zarzuciła narodowym działaczom sportowym, że to ich wina. W efekcie krytykująca funkcjonariuszy biegaczka ma wracać do kraju.

Zaapelowała też do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o interwencję. – Zostałam poddana presji. Próbują mnie wywieźć stąd bez mojej zgody – powiedziała w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych.

MKOl poinformował, że zapoznaje się z sytuacją. Według nieoficjalnych informacji, biegaczka chce wystąpić z prośbą o azyl o Austrii lub w Niemczech.

Jak mówi Euroradiu, po tym przedstawiciele białoruskiego Komitetu Olimpijskiego powiedzieli jej, że ma się pakować i wracać do domu. Cimanouskaja oświadczyła, że boi się lecieć na Białoruś i będzie prosić o azyl polityczny w Unii Europejskiej.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Sensacja w Tokio. Siatkarska potęga jedzie do domu

Trzykrotni mistrzowie olimpijscy siatkarze Stanów Zjednoczonych odpadli z igrzysk w Tokio. W ostatnim meczu grupowym Amerykanie przegrali z...

zobacz więcej

Odpowiedź białoruskiego komitetu: Zawodniczka ma problemy emocjonalne


Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski zareagował komunikatem, w którym stwierdził, że „na podstawie decyzji lekarzy, w związku ze stanem emocjonalno-psychicznym zawodniczki sztab trenerski drużyny narodowej w lekkiej atletyce zdecydował o przerwaniu jej udziału w Igrzyskach i biegach na 200 m oraz 4x400 m”.

Ona sama natychmiast oświadczyła, że „to nieprawda”, a lekarze w ogóle jej nie badali.

Polski MSZ oferuje pomoc


W niedzielę wieczorem wsparcie białoruskiej lekkoatletce zaproponował polski MSZ.

„Polska jest gotowa pomóc Kryscinie Cimanouskajej, której reżim Łukaszenki nakazał powrót z igrzysk olimpijskich do Mińska. Zaoferowaliśmy jej wizę humanitarną i możliwość kontynuowania kariery sportowej w Polsce” – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej