RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Dania zniosła wymóg okazywania certyfikatów. „Rozluźnienie w niewłaściwym momencie”

Według eksperta „rozluźnienie następuje w niewłaściwym momencie” (fot. Shutterstock)
Według eksperta „rozluźnienie następuje w niewłaściwym momencie” (fot. Shutterstock)

Duńskie władze od niedzieli w wielu miejscach, m.in. kinach i muzeach, zniosły wymóg okazywania certyfikatów o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 lub posiadania negatywnego testu. Według eksperta „rozluźnienie następuje w niewłaściwym momencie”.

Mimo dynamiki zakażeń Belgia łagodzi ograniczenia pandemiczne. Dlaczego?

Belgia złagodziła kolejne ograniczenia związane z koronawirusem, mimo że rośnie w tym kraju dobowa liczba zakażeń COVID-19. Przyczyną jest fakt, że...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Restrykcje zostały złagodzone w obiektach mieszczących do 500 osób. Swobodny wstęp obowiązuje także do parków rozrywki czy ogrodów zoologicznych. Inne udogodnienia to: likwidacja limitów w transporcie publicznym oraz ograniczeń dla kibiców na trybunach. Więcej osób będzie mogło przebywać w sklepach.

Według cytowanego przez TV 2 prof. Viggo Andreasena z Uniwersytetu w Roskilde, który specjalizuje się w matematyce epidemicznej, „rozluźnienie obostrzeń następuje w niewłaściwym momencie”. – Mamy zachorowania na COVID-19 zwłaszcza wśród młodszych ludzi. To oni bywają w miejscach, w których nie będzie już kontroli certyfikatów – podkreśla Andreasen.

Wariant Delta


Opublikowane w tym tygodniu przez duński Instytut ds. kontroli chorób zakaźnych wyniki badań pokazały, że w Danii więcej niż jeden na pięć przypadków wariantu Delta koronawirusa potwierdzono u osób, które zostały zaszczepione pierwszą dawką.

Zobacz także: Tragiczne skutki COVID-19. Przepełnione szpitale i kostnice, ciała w kontenerach

Morawiecki: Będziemy podejmować kolejne, także restrykcyjne kroki

– Staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się szczepić przeciw COVID-19, ale jeśli będzie trzeba, to w ciągu...

zobacz więcej

W Danii certyfikat koronawirusowy jest ważny już w przypadku przyjęcia pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Dokument został wprowadzony pod koniec maja.

Znoszenie od niedzieli restrykcji jest wynikiem porozumienia politycznego rządu z opozycją parlamentarną osiągniętego 10 czerwca.

W Danii liczba nowych przypadków COVID-19 rośnie ponownie od połowy czerwca. Ma to związek m.in. z dominacją bardziej zaraźliwego wariantu Delta koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 739 zakażeń.

Obie dawki szczepionki przyjęło do tej pory 54 proc. dorosłej populacji.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej