RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zaskakujące wnioski na temat mózgów dinozaurów. Dlatego wyginęły

Dinozaury wyginęły około 66 mln lat temu (fot. Wiki 4.0/Oleg Kuznetsov/3depix)
Dinozaury wyginęły około 66 mln lat temu (fot. Wiki 4.0/Oleg Kuznetsov/3depix)

Ptaki przetrwały wymieranie sprzed 66 mln lat, ponieważ miały lepiej rozwinięte mózgi niż dinozaury – sugerują naukowcy na łamach fachowego magazynu „Science Advances”.

Kanadyjskie znalezisko może być najstarszą skamieliną zwierzęcia

Skamieliny znalezione w północno-zachodniej Kanadzie mogą być najstarszym znanym dowodem istnienia organizmów zwierzęcych na Ziemi. Opisane w...

zobacz więcej

„Ptasi móżdżek” dzisiaj jest inwektywą, a w czasach dinozaurów mógłby być komplementem. I wcale nie byłby powodem do śmiechu, a kwestią życia lub śmierci. Zdaniem naukowców specyfika ptasiego mózgu sprawiła, że ptaki przetrwały wymieranie sprzed 66 mln lat, którego nie przetrwały dinozaury. – Obecnie ptaki mają mózgi bardziej skomplikowane niż jakiekolwiek zwierzęta poza ssakami – opisuje główny autor, Christopher Torres z University of Texas w Austin (USA).

Naukowcy badali skamieniałość ptaka z czasów dinozaurów, który wyginął wraz z dinozaurami. – Ta skamieniałość pozwoliła nam postawić hipotezę, że mózg ówczesnych ptaków odegrał istotną rolę w ich przetrwaniu – dodaje Torres.

Rzadkie znalezisko


Skamieniałość ptaka o nazwie Ichthyornis liczy około 70 mln lat. Jest to niemal kompletna czaszka ptaka, a więc rzadkie znalezisko w materiale kopalnym. Zespół wykonał trójwymiarowy skan wnętrza czaszki i porównali go z żyjącymi ptakami oraz skamieniałościami dinozaurów. Zdaniem badaczy mózg Ichthyornisa miał więcej wspólnego z nieptasimi dinozaurami niż z obecnymi ptakami. Gatunek wymarł pod koniec ery kredowej, a więc wraz z dinozaurami.

Półkule mózgowe, w obszarach, gdzie u ludzi przetwarzane są mowa, myślenie czy emocje, większe są u dzisiejszych ptaków, niż u ichthyornisa. Może to sugerować, że pewne funkcje poznawcze były istotne w trakcie załamania klimatu, do którego doszło 66 mln lat temu.

– Jeśli jakaś cecha mózgu wpływa na przetrwanie, spodziewalibyśmy się, że będzie obecna u ocalałych, ale nieobecna wśród ofiar, jak Ichthyornis – tłumaczy Torres. – Dokładnie to tutaj widzimy – zaznaczył. Czaszki wczesnych ptaków i blisko spokrewnionych dinozaurów, ze względu na kruchość, stanowią nie lada gratkę dla paleontologów. Rzadko dochowują się w zapisie kopalnym w trzech wymiarach. Jeśli już się trafiają, to najczęściej jako sprasowane skamieniałości.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Ta skamieniałość pomaga nam znacznie zbliżyć się do odpowiedzi na niektóre pytania, dotyczące dzisiejszych ptaków, jak również przetrwania ich przodków mimo zagłady dinozaurów – dodaje Julia Clarke z University of Texas w Austin.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej