RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Prezydent Duda: Czcimy wielkie bohaterstwo mieszkańców Warszawy

Rzeczypospolita, nawet podeptana przez wroga, nawet pobita, za każdym razem podnosi się niezłomnością nas wszystkich – powiedział prezydent Andrzej Duda po złożeniu wieńca przed tablicami na fragmencie muru fabryki J. Franaszka, gdzie Niemcy mordowali Polaków podczas Rzezi Woli. – Dzisiaj jest wyjątkowy dzień – dzień pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, którzy nie wahali się stanąć do walki. To dzień, kiedy czcimy wielkie bohaterstwo mieszkańców Warszawy, bo o nich także w tym kontekście należy pamiętać. Nie byłoby tej wolności, gdyby nie tamto bohaterstwo – podkreślił.

77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni...

zobacz więcej

77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. W godzinę „W” ponad 40 tysięcy głównie młodych warszawiaków uderzyło na Niemców okupujących stolicę.

Powstanie było próbą oswobodzenia stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej nacierającej ze wschodu. Dowództwo Armii Krajowej jak i sami warszawiacy mogli sądzić, że Niemcy są już pokonani. – Od 1943 roku przez stolicę wycofywały się oddziały niemieckie, które zostały rozbite przez Sowietów. Ponadto latem 1944 roku słychać było odgłosy frontu i zdawało się, że Sowieci lada dzień przekroczą Wisłę i wkroczą do Warszawy – opowiadał Jerzy Mindziukiewicz pseudonim „Jur”. – Kiedy zobaczyliśmy pokrwawionych Niemców, już nie w takich eleganckich mundurach, oraz jak usłyszeliśmy wyraźnie odgłosy armat ze wschodu, to chcieliśmy jak najszybciej chwycić za broń – powiedział powstaniec.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Sowieci wstrzymali ofensywę i zatrzymali się na linii Wisły. Wskutek walk zginęło około 10 tysięcy żołnierzy i ponad 150 tysięcy cywilów.

W czasie walk oraz bezpośrednio po nich Niemcy zburzyli ponad 80 procent zabudowań lewobrzeżnej Warszawy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej