RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Dyrygent Tusk. Jak pracownicy mediów podporządkowują się jego narracji

Donald Tusk lansuje swoją narrację propagandową, a następnie powielają ją pracownicy zaprzyjaźnionych mediów (fot. PAP/Tomasz Gzell, Twitter.com)
Donald Tusk lansuje swoją narrację propagandową, a następnie powielają ją pracownicy zaprzyjaźnionych mediów (fot. PAP/Tomasz Gzell, Twitter.com)

Gdyby TVP Info poświęciłoby połowę czasu, którą poświęca na lekcje niemieckiego z moją osobą, to mogłoby przekonywać do szczepień – zaatakował Telewizję Polską lider PO Donald Tusk. Dwa dni później toćka w toćke powtórzył to w swoim tekście Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”, który do gazety trafił po czystkach w „Rz”, do jakich doszło po słynnym spotkaniu Hajdarowicz-Graś. Dużo ostrzej propagandową narrację Tuska, w najnowszym „Newsweeku” powielił Tomasz Lis.

Kto liderem opozycji? [SONDAŻ]

Donald Tusk jest obecnie postrzegany jako lider opozycji – wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Prowadzący w...

zobacz więcej

Tusk, który po kilkuletnim pobycie w Brukseli wrócił do Polski regularnie atakuje PiS i TVP. – Gdyby TVP Info poświęciłoby połowę czasu, którą poświęca na lekcje niemieckiego z moją osobą, to mogłoby przekonywać do szczepień. Państwa sygnał dociera do części ludzi, dla których to jedyne źródło informacji. I to właśnie tam jest największy problem ze szczepieniami. Nie wystarczy infantylna promocja „ostatnia prosta”, bo jesteśmy na wirażu dopiero – mówił do reportera TVP Info Miłosza Kłeczka.

– Macie do wykonania misję i jeśli wydajecie pieniądze i używacie swoich predyspozycji czy talentów dzisiaj raczej na polityczny hejt, pomyślcie, ilu ludzi możecie uratować, jeżeli przeznaczycie tę dzisiaj negatywną energię na przekonywanie ludzi do szczepień, na oddanie anteny ekspertom – przekonywał lider PO.

Narracja Tuska


W narrację Tuska wpisał się publicysta „Rzeczpospolitej” Jacek Nizinkiewicz. „Szef PO mówi o potrzebie szczepień i zaangażowaniu się w kampanię proszczepieniową wszystkich sił, a z TVP dowiemy się, że »Tusk wykorzystuje pandemię w walce politycznej«. Telewizja Jacka Kurskiego nie pokazała na żywo konferencji Tuska, tak jak inne programy informacyjne. Po jej zakończeniu relacjonowała ją komentarzami publicystów, którzy wspierają rząd. Gdyby TVP poświęcała tyle czasu na promocję szczepień, ile na szczucie na Donalda Tuska, to Polacy byliby w większości zaszczepieni i bezpieczni” – napisał Nizinkiewicz w swoim tekście.

Na dużo ostrzejsze powielenie propagandowego przekazu Donalda Tuska pozwolił sobie redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis - człowiek określony kilka lat temu przez Wojciecha Jaruzelskiego mianem „arystokracji dziennikarstwa”.

Od początku pandemii koronawirusa Telewizja Polska prowadzi kampanię informacyjną oraz promuje szczepienia przeciw COVID-19. Na antenie TVP Info emitujemy m.in. programy „Koronawirus Poradnik” i „Koronawirus szczepionka”. Ten pierwszy został doceniony przez Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia, które prowadzącemu Adamowi Gizie przyznało pierwszą nagrodę w konkursie „Medyczny Dziennikarz roku 2020”. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej