RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kanadyjskie znalezisko może być najstarszą skamieliną zwierzęcia

W Kanadzie  naukowcy prawdopodobnie znaleźli  najstarsze skamieliny zwierząt (fot. Shutterstock)
W Kanadzie naukowcy prawdopodobnie znaleźli najstarsze skamieliny zwierząt (fot. Shutterstock)

Skamieliny znalezione w północno-zachodniej Kanadzie mogą być najstarszym znanym dowodem istnienia organizmów zwierzęcych na Ziemi. Opisane w „Nature” znalezisko określane w artykule jako „możliwe” pozostałości gąbek liczy 890 mln lat.

Młode pterozaury od razu potrafiły latać

Pterozaury potrafiły latać zaraz po wykluciu z jaj – dowodzą naukowcy na łamach najnowszego numeru pisma „Scientific Reports”.

zobacz więcej

Na skamieniałe okazy organizmów, które mogą okazać się protoplastami dzisiejszych gąbek, profesor Elizabeth Turner z Uniwersytetu Laurentyńskiego w Sudbury w Ontario trafiła podczas swoich badań prowadzonych w latach 90.  w Górach Mackenzie na Terytoriach Północno-Zachodnich Kanady, w pobliżu Jukonu. Założyła, że rurkowate struktury o długości ok. 1 cm, które odnajdywała we wgłębieniach skamieniałych raf, nie były pozostałościami mikrobów i od tego czasu regularnie powracała na miejsce badań szukając kolejnych próbek.

Niezwykłe mikroskopijne formy           


„Niedawne prace wykazały, że robakokształtne mikrostruktury – niezwykłe mikroskopijne formy znajdowane w rafach z fanerozoiku i stromatolitach, które początkowo interpretowano jako spokrewnione z algami lub pierwotniakami – są skamielinami rogowych gąbek (...) Choć kwestionowane, powiązanie między  robakokształtnymi strukturami i gąbkami zostało potwierdzone w skamielinach gąbek fanerozoicznych” – napisała Turner w artykule opublikowanym w „Nature”.

Struktury tworzone przez gąbki            


Opisał w nim trójwymiarową rekonstrukcję struktur gąbek i procesy obumierania tych organizmów, a następnie ich kalcyfikacji. Badania, które wskazała kanadyjska profesor to opublikowane w 2014 r i w czerwcu br. prace naukowców niemieckich, amerykańskich i koreańskich wykazujące, że właśnie podobne struktury są tworzone przez gąbki.  

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Pod laguną w Wenecji odkryto pozostałości antycznej drogi

Pozostałości antycznej drogi i prawdopodobnie mola z czasów Cesarstwa Rzymskiego odkryto pod laguną w Wenecji. Odkrycie dokonane dzięki badaniu dna...

zobacz więcej

Jeśli mające 890 mln lat skamieliny są, jak założyła Turner, gąbkami, to byłyby one o ok. 350 mln starsze od najstarszych znanych skamielin tych organizmów uważanych za jedną z najwcześniejszych grup zwierząt na Ziemi.

Jednocześnie byłyby o ok. 300 mln starsze od najstarszych znanych skamieniałych pozostałości zwierząt, odnalezionych również w Kanadzie, w rezerwacie ekologicznym Mistaken Point na Nowej Fundlandii, opisanych w lipcu 2020 r., a także organizmu nazywanego Dickinsonia, którego skamieliny, znajdowane w Australii i Rosji, opisano po raz pierwszy w 1947 r.

„Filogeneza molekularna wskazuje, że wielokomórkowce pojawiły się na początku neoproterozoiku, ale brakuje na to fizycznych dowodów. Poszukiwanie skamieniałości zwierzęcych z tej ery jest utrudnione w związku z niepewnością, jakich cech fizycznych należy oczekiwać. Gąbki są najbardziej podstawowym typem zwierząt i jest możliwe, że skamieliny odkrytych wielokomórkowców z proterozoiku mogą przypominać skamieliny gąbek z fanerozoiku” – napisała Turner.

Wyjątkowe odkrycie we Włoszech. Znaleziono szczątki sprzed tysięcy lat

Szczątki dziewięciu neandertalczyków znaleziono w Circeo we włoskim stołecznym regionie Lacjum – ogłosił w sobotę minister kultury Dario...

zobacz więcej

Czy zwierzęta pojawiły się przed okresem nazywanym katastrofą tlenową?


Zaznaczając, że konieczne są dalsze analizy, Turner wskazała, że jeśli potwierdzą się jej dotychczasowe ustalenia, to byłoby to najstarsze znalezisko potwierdzające istnienie organizmów zwierzęcych w tak odległej epoce, a także byłby to pierwszy dowód, że zwierzęta pojawiły się przed okresem nazywanym katastrofą tlenową i przetrwały zlodowacenia.

Efektem tzw. katastrofy tlenowej, do której doszło ok. 2,4-2 mld lat temu w wyniku pojawienia się na Ziemi organizmów wytwarzających tlen, było wyginięcie organizmów beztlenowych, ale jednocześnie - pojawienie się warstwy ozonowej, zmniejszenie zawartości metanu w atmosferze ziemskiej i zlodowacenia.

Sprawdź też: Wirusy sprzed 15 tys. lat w himalajskim lodowcu

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej