RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Jan Kasprzyk: Powstańcy byli pokoleniem wychowanym w umiłowaniu suwerennej Rzeczpospolitej

– Powstańcy byli pokoleniem wychowanym w umiłowaniu suwerennej Rzeczpospolitej – mówił szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w Warszawie podczas uroczystości związanych z 77. rocznicą Powstania Warszawskiego.

Premier: Odbudujemy zniszczone obiekty, by pokazać, że polski duch jest silniejszy niż wyrok często okrutnej historii

Przed nami odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej zburzonych z premedytacją przez Niemców; odbudujemy...

zobacz więcej

– Powstańcy głęboko wierzyli, że o niepodległość warto walczyć i każdy, kto neguje sens decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego błądzi. Nie wczytuje się bowiem w biogramy tamtego pokolenia, nie rozmawia z uczestnikami tamtych wydarzeń – zaznaczył.

„Bój o stolicę miał trwać kilka dni”


Jan Józef Kasprzyk zwrócił uwagę na to, że powstańcy mówią, iż nie mogli postąpić inaczej, bo dla nich wolność, suwerenność, niepodległość Polski była najważniejsza. Tak zostali wychowani, tak zostali ukształtowani.

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o stolicę miał trwać kilka dni, a trwał 63 dni.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zwrócił uwagę, że powstańcy swoim heroizmem ukształtowali i nadal kształtują oblicze Rzeczpospolitej. A Polacy są – jak wskazał – narodem dumnym, heroicznym, narodem, który kocha wolność ponad wszystko. I w imię tej wolności, niepodległości jest w stanie poświęcić wszystko. Każdy obywatel tego narodu jest w stanie poświęcić swoje zdrowie, a nawet życie.

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [RELACJA]

Dokładnie 77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie – największy zryw w okupowanej przez Niemców Europie. Powstanie trwało...

zobacz więcej

W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Poległo około 3,5 tysiąca żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej wynosiły około 180 tysięcy osób. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które na rozkaz Hitlera, zostało niemal całkowicie zburzone.

Godzina „W”


Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie „W”, o 17:00, przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na minutę stanie całe miasto - tramwaje, autobusy, mieszkańcy. Zawyją syreny. O 18.30 rozpoczną się uroczystości przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawskich , gdzie znajdują się prochy ponad 50 tysięcy ofiar Powstania.

Wieczorem, w parku przy Muzeum Powstania Warszawskiego warszawiacy wraz z orkiestrą i chórem zaśpiewają (nie)zakazane piosenki. W tym wydarzeniu weźmie też udział prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także: 77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej