RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Lokalne rekordy”. Fala upałów zagraża pokrywie lodowej Grenlandii

Od środy topnieje około 8 mld ton lodu dziennie (fot. NASA)
Od środy topnieje około 8 mld ton lodu dziennie (fot. NASA)

Ostatnia fala upałów, podczas której temperatura jest o ponad 10 stopni wyższa od średniej, spowodowała bardzo szybkie topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii. Od środy topnieje około 8 mld ton lodu dziennie, dwa razy więcej niż normalnie w okresie letnim – podaje agencja AFP.

Płótno na lodowcu. Eksperyment ma ograniczyć jego topnienie

Po raz pierwszy naukowcy podejmują się próby zmniejszenia topnienia lodowca w Szwecji poprzez częściowe pokrycie go płótnem. Podjęte działania...

zobacz więcej

Niepotykana na Grenlandii temperatura rzędu 20 stopni Celsjusza, z „lokalnymi rekordami” sięgającymi ponad 23 stopni to – jak podaje duński instytut meteorologiczny DMI – najcieplejsze lato, odkąd na wyspie zaczęto prowadzić takie pomiary.

Powołując się na serwis Polar Portal, należący do duńskiego instytutu badań arktycznych, AFP pisze, że masa wody z topniejącej pokrywy lodowej, wynosząca dziennie 8 bln litrów, „wystarczyłaby, aby pokryć pięciocentymetrową warstwą wody powierzchnię całej Florydy”.

Dzienny rekord topnienia


Nie został jeszcze pobity dzienny rekord topnienia z 2019 roku, ale część Grenlandii, która topnieje teraz, jest większa niż dwa lata temu – poinformował Polar Portal.

Według opublikowanego w styczniu badania Unii Europejskiej topnienie pokrywy lodowej Grenlandii mogłoby do 2100 roku podnieść poziom wody w oceanach o 10-18 cm, czyli o 60 proc. więcej niż według wcześniejszych prognoz. Stopnienie całej pokrywy lodowej wyspy mogłoby podnieść ten poziom o 6-7 metrów. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej