RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Talibowie zaatakowali lotnisko w Kandaharze

Po ataku Talibów, wstrzymano wszystkie loty do i z Kandaharu (fot. Wali Sabawoon/NurPhoto via Getty Images)
Po ataku Talibów, wstrzymano wszystkie loty do i z Kandaharu (fot. Wali Sabawoon/NurPhoto via Getty Images)

Bojownicy talibscy w nocy z soboty na niedzielę zaatakowali lotnisko w Kandaharze na południu Afganistanu co najmniej trzema rakietami – poinformował rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Dodał, że celem było udaremnienie nalotów przeprowadzanych przez siły afgańskiego rządu.

Talibowie przejęli kontrolę nad przejściem granicznym między Afganistanem i Iranem

Afgańscy talibowie przejmują kontrolę nad kolejnymi dystryktami w kraju. W piątek potwierdzili, że przejęli kontrolę nad jednym z najważniejszych...

zobacz więcej

– Port lotniczy Kandahar był naszym celem, ponieważ wróg wykorzystywał je jako centrum do przeprowadzania nalotów na nas – powiedział Reuterowi rzecznik talibów.

Zawieszono wszystkie loty do i z Kandaharu


Przedstawiciele afgańskiego rządu poinformowali, że w wyniku ataków rakietowych zawieszono wszystkie loty do i z Kandaharu, a pas startowy został częściowo uszkodzony. Nie ma informacji o ofiarach – przekazali.

Wcześniej w niedzielę serwis BBC informował, że talibowie wkroczyli do części Kandaharu. Jeden z deputowanych w Kandaharze Gul Ahmad Kamin powiedział BBC, że miasto jest poważnie zagrożone zajęciem przez talibów, ponieważ dziesiątki tysięcy ludzi zostało już przesiedlonych i zbliża się katastrofa humanitarna.

Narastający konflikt


Jego zdaniem sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę, a walki w mieście są najcięższe od 20 lat.

Powiedział, że talibowie postrzegają teraz Kandahar jako punkt centralny, miasto, które chcą uczynić swoją tymczasową stolicą. Jeśli Kandahar upadnie, to pięć lub sześć innych prowincji w regionie również zostanie utraconych – stwierdził.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej