RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bohater popularnej kreskówki doczeka się pomnika w Bielsku-Białej

Tajemniczy Don Pedro, szpieg z krainy Deszczowców, zostanie uhonorowany (fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB)
Tajemniczy Don Pedro, szpieg z krainy Deszczowców, zostanie uhonorowany (fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB)

Tajemniczy Don Pedro, szpieg z krainy Deszczowców, we wrześniu dopełni kompozycję pomnika Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja, odsłoniętego w ubiegłym roku na jednym z centralnych placów Bielska-Białej – podała Emilia Klejmont z bielskiego magistratu.

Zbiory Filmoteki Śląskiej już dostępne

Filmoteka Śląska w Katowicach udostępniła swoje zbiory w internecie. Na jej stronie można znaleźć ponad 300 eksponatów: stare programy kinowe,...

zobacz więcej

W pracowni rzeźbiarskiej w Błażowej koło Rzeszowa powstał już model z gliny. – Jego wygląd został zaakceptowany, więc rzeźbiarze mogą kontynuować pracę. Najtrudniejsza część jeszcze przed nimi – powiedziała Klejmont.

Rzeźbę zaprojektowała bielska artystka Lidia Sztwertnia. Obok Don Pedra umieściła stworka Mypinga. W drugiej połowie września stanie on w pobliżu Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka. Pomniczek będzie mierzył około 1,3 m wysokości.

Obok Reksia, Bolka i Lolka


Szpieg to piąta rzeźba na szlaku „Bajkowe Bielsko-Biała”, który jest sukcesywnie rozwijany w mieście. Don Pedro dołączy do Reksia, Bolka i Lolka, Pampaliniego łowcy zwierząt oraz Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja.

Nowa rzeźba jest współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej i rządu RP. Wsparcie unijne wynosi 28,9 tys. euro. Budżet państwa przekaże 1,7 tys. euro. Do tego miasto dołoży jeszcze 3,4 tys. euro. Sama rzeźba będzie kosztowała 17,2 tys. euro. Reszta zostanie przeznaczona na działania promocyjne.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Bielsko-Biała realizuje projekt wspólnie z urzędem miejskim we Frydku-Mistku w Czechach. Magistrat podał, że oprócz realizacji rzeźby, „obejmie on także opracowanie i druk wydawnictwa promocyjnego na temat szlaku Bajkowe Bielsko-Biała w wersji dwujęzycznej – polsko-czeskiej, reklamę w prasie o podróżach w Polsce i w Czechach, a także wyjazd studyjny do Bielska-Białej dla osób z Frydka-Mistka związanych z branżą turystyczną”.

Rzeźba Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego uczonego, Baltazara Gąbki, stanęła na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Ratuszowej w grudniu ubiegłego roku To ścisłe centrum miasta. Stanisław Pagaczewski wydał książkę „Porwanie Baltazara Gąbki” w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. W jej podstawie w latach 1969-70 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najbardziej popularnych kreskówek w Polsce.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Powstało w nim wiele popularnych filmów dla najmłodszych, między innymi seriale o przygodach psa Reksia, Bolka i Lolka i Pampaliniego. Z firmą współpracowali między innymi Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej