RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjscy hakerzy włamali się do biur amerykańskich prokuratorów

Miało to miejsce od 7 maja do 27 grudnia 2020 roku (fot. unsplashed.com)
Miało to miejsce od 7 maja do 27 grudnia 2020 roku (fot. unsplashed.com)

Rosyjscy hakerzy wykorzystujący oprogramowanie SolarWinds włamali się w ubiegłym roku do kont e-mailowych niektórych z najbardziej znanych biur prokuratorów federalnych w USA. Były wśród nich cztery nowojorskie, podało w sobotę radio publiczne NPR.

Fałszywe zaświadczenia dot. COVID-19. We Włoszech grozi za to więzienie

We Włoszech policja ścigająca przestępczość w internecie walczy z narastającym zjawiskiem handlu fałszywymi przepustkami COVID-19. Osobom, które je...

zobacz więcej

Powołując się na informacje Departamentu Sprawiedliwości (DOJ) radio podało, że hakerzy włamali się m.in. do 80 proc. kont pocztowych Microsoft pracowników w czterech biurach prokuratorskich w Nowym Jorku. Ich ofiarami były też prokuratury w Los Angeles, Miami, Waszyngtonie i Wschodnim Dystrykcie Wirginii.

W 27 biurach prokuratorów przechwycili konto co najmniej jednego pracownika. Miało to miejsce od 7 maja do 27 grudnia 2020 roku.

„Administracja Bidena w kwietniu narzuciła sankcje, w tym wydalenie rosyjskich dyplomatów, w odpowiedzi na włamanie SolarWinds i rosyjską ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku. Rosja zaprzeczyła, że dopuściła się wykroczeń” - przypomniało NPR.

Wykładowczyni szkoły prawa nowojorskiego Uniwersytetu Columbia Jennifer Rodgers zwróciła uwagę, że e-maile biurowe często zawierały zastrzeżone informacje, w tym dyskusje na tematy strategiczne i nazwiska poufnych informatorów.

Biuro Sądów Amerykańskich ds. Administracyjnych (AOUSC) potwierdziło w styczniu, że także stało się przedmiotem penetracji hakerów SolarWinds. Utorowało im to drogę do kradzieży poufnych informacji, jak tajemnice handlowe i nakazy aresztowania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej