RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francja. Ponad 200 tys. demonstrantów przeciw przepustkom sanitarnym

Czterech na dziesięciu Francuzów popiera demonstracje (fot. PAP/EPA)
Czterech na dziesięciu Francuzów popiera demonstracje (fot. PAP/EPA)

Demonstracje przeciw przepustkom sanitarnym zgromadziły w sobotę we Francji ponad 200 tys. osób. Tydzień temu, według danych policji, demonstrantów przeciw jej wprowadzeniu było 161 tys, a jeszcze tydzień wcześniej 110 tys.

Fałszywe zaświadczenia dot. COVID-19. We Włoszech grozi za to więzienie

We Włoszech policja ścigająca przestępczość w internecie walczy z narastającym zjawiskiem handlu fałszywymi przepustkami COVID-19. Osobom, które je...

zobacz więcej

W Paryżu, Marsylii, Lyonie oraz w dziesiątkach innych miast demonstranci maszerowali skandując: „wolność, wolność” oraz hasła przeciwko prezydentowi Macronowi i mediom propagującym stosowanie przepustek sanitarnych wprowadzających: „zdrowotny terror”.

Czterech na dziesięciu Francuzów popiera demonstracje przeciwko przepustce zdrowotnej, wynika z sondażu opublikowanego w piątek.

W głównej manifestacji w Paryżu tysiące demonstrantów opanowały Placu Bastylii, gdzie kilkaset osób odmawiając rozejścia się stawiało czoła policji, która użyła pocisków z gazem łzawiącym, armatek wodnych i aresztowała kilka osób.

Według pierwszej oceny przekazanej przez MSW „doszło do 19 aresztowań, w tym 10 w Paryżu”, „3 członków sił bezpieczeństwa zostało rannych w Paryżu”.

KLIKNIJ I ZOBACZ: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Przepustka zdrowia, wymagająca przedstawienia pełnego świadectwa szczepienia przeciwko COVID-19 lub niedawnego negatywnego testu, została ostatecznie przyjęta w ostatnią niedzielę we francuskim parlamencie i obowiązuje osoby udające się do miejsc kultury i rozrywki. Rozszerzenie zastosowania przepustki zdrowia w kawiarniach, sklepach, wystawach, restauracjach i pociągach zaplanowano na 9 sierpnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej