RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Premier: Odbudujemy zniszczone obiekty, by pokazać, że polski duch jest silniejszy niż wyrok często okrutnej historii

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego Apelu Pamięci (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego Apelu Pamięci (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Przed nami odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej zburzonych z premedytacją przez Niemców; odbudujemy zniszczone obiekty, by pokazać, że polski duch jest silniejszy niż wyrok często okrutnej historii - zaznaczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent o Powstaniu Warszawskim: Pragnienie wolności, które musiało się urzeczywistnić

W niedzielę mija 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

zobacz więcej

„Kiedy połowa Europy zginała karki pod jarzmem niemieckiego okupanta, a druga połowa z okupantami współpracowała, warszawiacy rzucili Niemcom wyzwanie” - napisał w sobotę we wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. We wpisie załączył koloryzowane zdjęcia z okresu Powstania Warszawskiego.

Szef rządu dodał, że każdego roku, 1 sierpnia o godz. 17 w Warszawie i w całym kraju Polacy oddają hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, „na pamiątkę faktu, że stolica Polski nigdy nie pozwoliła, by okupant niemiecki czuł się tutaj gospodarzem”.

„Bohaterskie miasto przez 63 dni stawiało opór silniejszemu i doskonale uzbrojonemu niemieckiemu najeźdźcy. Powstańcy prowadzili nierówny bój, nie tylko w sensie militarnym. Musieli stawić czoła totalitarnym ideologiom, które nad głowami bohaterskiego miasta, zawarły niepisany pakt przeciwko stolicy Polski. Jego celem było unicestwienie miasta. Miasto legło w gruzach. Polacy jednak odbudowali swoją stolicę” - napisał Morawiecki.

„Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że Warszawa odzyskuje blask godny europejskiego państwa. Przed nami odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej zburzonych z premedytacją przez Niemców” - dodał. Jak podkreślił, inicjatywa odbudowy została podjęta po raz pierwszy w 2004 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy prof. Lecha Kaczyńskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej