RAPORT

Pogarda

Kandydat na kanclerza Niemiec: Bez Polski UE nie ma przyszłości

Armin Laschet podczas wizyty w Warszawie (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Armin Laschet podczas wizyty w Warszawie (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

Bez Polski nie da się kształtować przyszłości Unii Europejskiej – oznajmił podczas wizyty w Warszawie ubiegający się o stanowisko Kanclerza Niemiec Armin Laschet. Polityk podkreślił, że „jako kandydat na kanclerza nie ma w planach zbyt wielu podróży zagranicznych”. – Ale do Polski, naszego wschodniego sąsiada, z którą łączy nas tak trudna, straszna przeszłość, ale i wiele wspólnego, chciałem przyjechać – powiedział.

To on ma zostać następcą Angeli Merkel. Kim jest Armin Laschet?

Po trwającej od ponad tygodnia walce o władzę w rządzącej chadecji ostatecznie wyłoniono kandydata na kanclerza Niemiec. Został nim szef CDU Armin...

zobacz więcej

Armin Laschet jest pierwszym kandydatem ubiegającym się w najbliższych wyborach o fotel kanclerski, który podczas swojej kampanii odwiedził Polskę. Podczas wystąpienia pod Pomnikiem Małego Powstańca w Warszawie mówił, że celem wizyty jest „upamiętnienie Powstania Warszawskiego i walki Polaków przeciwko nazistowskiemu barbarzyństwu”.

− Powstańcy walczyli przez 63 dni, licząc na wsparcie Armii Czerwonej z drugiego brzegu Wisły, co jednak nie nastąpiło, i przegrali w końcu ten bój, a potem rozpoczęło się wielkie barbarzyństwo przeciwko ludności cywilnej w Warszawie. Stare Miasto zostało zrównane z ziemią – mówił.

Kandydat Chadecji przyznał, że duża liczba Niemców nie zna cierpień, jakie spotkały warszawiaków przed, w trakcie i po powstaniu.

Niemiecki polityk uznał za ważne przekazywanie tej wiedzy niemieckim uczniom.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Kandydat na kanclerza RFN chwali Nord Stream 2. Podał, kiedy może zostać uruchomiony

W wywiadzie dla Deutsche Welle chadecki kandydat na kanclerza Niemiec Armin Laschet opowiedział się za dialogiem z Rosją i chwalił decyzję USA,...

zobacz więcej

Laschet pod wrażeniem ludzi z „Solidarności”


Aktualny Premier Nadrenii Północnej–Westfalii podczas swojej wizyty przyznał, że w młodzieńczych latach swojego życia, miał w pokoju flagę „Solidarności”.

– Byłem wówczas pod wielkim wrażeniem odważnych ludzi, którzy w Stoczni im. Lenina powstali przeciwko komunizmowi – powiedział i dodał, że „gdy samemu zaczyna się polityczną karierę, podziwia się ludzi, którzy mają odwagę sprzeciwić się dyktaturze i walczą o wolność”.

Polityk podkreślił, że Wolna Europa nie byłaby możliwa bez papieża Jana Pawła II i Polski.

Armin Laschet przyznał, że jako kandydat nie planuje za dużo podróży zagranicznych. – Ale do Polski, naszego wschodniego sąsiada, z którą łączy nas tak trudna, straszna przeszłość, ale i wiele wspólnego, chciałem przyjechać – mówił.

– Bez Polski nie da się kształtować przyszłości Unii Europejskiej – oznajmił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej