RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wierni prawu miłości”. Abp Guzdek o postawie mieszkańców walczącej Warszawy

Trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, ale i nad wojną; gdy Niemcy zgotowali piekło mieszkańcom walczącej Warszawy, nie zabrakło ludzi, którzy do końca pozostali wierni prawu miłości – mówił w sobotę abp Józef Guzdek podczas mszy polowej w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ruszają uroczystości z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Dzisiaj rozpoczną się główne uroczystości z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Najważniejsze obchody odbędą się w niedzielę, 1 sierpnia,...

zobacz więcej

Eucharystia odbyła się w sobotę na stołecznym placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Mszy przewodniczył administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek. Koncelebrowali ją ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński i biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

W liturgii wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet, uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.

W homilii abp Guzdek podkreślił, że „w niezłomnej Stolicy toczyła się walka na dwóch frontach: walka fizyczna z bronią w ręku i walka duchowa – wewnętrzne zmaganie się z samym sobą, aby w tym morzu zła i nienawiści pozostać dobrym człowiekiem”.

Zaznaczył, że w czasie „gdy Niemcy zgotowali piekło mieszkańcom walczącej Warszawy, nie zabrakło ludzi, którzy do końca pozostali wierni prawu miłości – nawet miłości nieprzyjaciół”.

– Nieśli oni pomoc, pielęgnowali chorych i rannych – postępowali zgodnie z nauczaniem Jezusa: „Wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie” – powiedział administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Zbrodnia nierozliczona”. Niezwykły spacer śladami tragicznej historii

„Zbrodnia nierozliczona. Spacer śladami Rzezi Woli” organizowany przez Instytut Pileckiego (IP) odbędzie się 7 sierpnia – poinformowano na...

zobacz więcej

Jako przykład wskazał śp. ppor. Wandę Zalewską-Zdun, ps. „Rawicz”, która służyła jako sanitariuszka na Żoliborzu w II Obwodzie „Żywiciel” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, niosąc pomoc wszystkim bez wyjątku, także rannym Niemcom.

– Ta wówczas młoda, szlachetna dziewczyna wypełniała powołanie pielęgniarki, bo była przekonana, że na polu bitwy jest wróg, zaś ranny żołnierz to nade wszystko człowiek – powiedział abp Guzdek. Dodał, że „podobnie jak wielu lekarzy, sanitariuszy i pielęgniarek, pośród okrucieństw wojny, zdała ona egzamin z najtrudniejszej miłości, chrześcijańskiej: miłości nieprzyjaciół”.

– To pozwala wierzyć, że nawet w krańcowo trudnych warunkach próby i prześladowań, można zachować się godnie i ocalić swoje człowieczeństwo – mówił hierarcha.

Abp Guzdek wyraził jedocześnie wdzięczność powstańcom za ich heroizm walki z bronią w ręku oraz poświęcenie w walce o wolność. – Ważne jest każde wasze słowo, każda rada oraz wezwanie do współpracy i budowania wspólnoty w trosce o rozwój i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Gloria Victis – chwała zwyciężonym, lecz niepokonanym – zaznaczył.

Wskazał, że „największym moralnym zwycięstwem jest uwolnienie się od nienawiści i chęci odwetu”.

„To drobny gest”. Premier porządkował groby powstańców

Premier Mateusz Morawiecki porządkował wraz z harcerzami groby Powstańców Warszawskich na cmentarzu wojennym w podstołecznych Laskach. Poinformował...

zobacz więcej

– Trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, ale i nad wojną – podkreślił hierarcha.

„Kto nienawidzi – przegrał. Kto mobilizuje nienawiść – przegrał. Kto walczy z Bogiem Miłości – przegrał. A zwyciężył już dziś – choćby leżał na ziemi podeptany – kto miłuje i przebacza, kto jak Chrystus oddaje swoje życie za nieprzyjaciół swoich” – powiedział abp Guzdek cytując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego.

– Z tego miejsca zroszonego powstańczą krwią rozlega się apel: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” – oświadczył.

Uroczystości zwieńczy Apel Pamięci i złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej