RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Śmierć 19-latki. Kierowca autobusu stanie przed prokuratorem

Decyzje o treści zarzutów zapadną po analizie zgromadzonego materiału (fot. PAP/Hanna Bardo)
Decyzje o treści zarzutów zapadną po analizie zgromadzonego materiału (fot. PAP/Hanna Bardo)

31-letni kierowca miejskiego autobusu, który w sobotę rano śmiertelnie przejechał w Katowicach 19-letnią dziewczynę, w niedzielę zostanie doprowadzony do prokuratury, gdzie będzie składał wyjaśnienia – poinformowała policja. Do tego czasu mężczyzna pozostanie w policyjnym areszcie.

Katowice. Śmierć 19-latki pod kołami autobusu. Kierowca zatrzymany

Kierowca autobusu, który w sobotę rano śmiertelnie potrącił 19-latkę w centrum Katowic, został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie –...

zobacz więcej

Do wypadku doszło w sobotę przed szóstą rano opodal przejścia dla pieszych w pobliżu zbiegu ulic Mickiewicza i Stawowej – w ścisłym centrum Katowic. Na dostępnym w mediach społecznościowych amatorskim nagraniu widać, jak kierowca autobusu najeżdża na grupę młodych ludzi, z których część uczestniczyła w bójce na pasie ruchu. Nastolatka znika pod kołami pojazdu, który ciągnie ją przez kilkadziesiąt metrów, zaś jeden z mężczyzn jest popychany przez jadący autobus.

31-letni kierowca został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Na razie nie usłyszał zarzutów.

Jak poinformowała rzeczniczka katowickiej policji podkomisarz Agnieszka Żyłka, w sobotę późnym popołudniem nadal trwały przesłuchania licznych świadków zdarzenia. Część z nich rano była pod wpływem alkoholu, dlatego będą przesłuchani później lub w niedzielę. Zeznania poszczególnych świadków są ze sobą konfrontowane.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Policjanci analizują też różnego typu nagrania (m.in. z miejskiego monitoringu i kamer pobliskich obiektów) na których widać wypadek. Zwieńczeniem czynności dowodowych będzie zaplanowane na niedzielę doprowadzenie zatrzymanego kierowcy do Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ, która nadzoruje postępowanie w tej sprawie.

Milejów. Makabryczna śmierć 8-latka, przejechała go ciotka

Tragedia w miejscowości Milejów koło Piotrkowa w województwie łódzkim. W czasie rodzinnego spotkania ciotka miała przejechać leżącego za pojazdem...

zobacz więcej

Decyzje o treści zarzutów zapadną po analizie zgromadzonego w tej sprawie materiału – policjanci nie precyzują obecnie, pod jakim kątem prowadzone jest postępowanie. Kierowca mógłby odpowiadać np. za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Kwalifikacja czynu mogłaby być inna, gdyby śledczy uznali, że sprawca działał z premedytacją.

31-letni kierowca PKM Katowice był trzeźwy, pobrano mu krew do badań na obecność środków odurzających. Jak powiedziała podkom. Żyłka, badania muszą być przeprowadzone w certyfikowanym laboratorium, co potrwa od kilku do kilkunastu dni.

Zgodnie z procedurą wynikającą z Kodeksu postępowania karnego, od zatrzymania kierowcy policjanci mają 48 godzin na zgromadzenie materiału dowodowego w tej sprawie w celu przedstawienia zarzutów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
19-latka została przejechana przez autobus linii 910, obsługiwany – na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego – przez PKM Katowice. W specjalnym komunikacie przedstawiciele ZTM oświadczyli, iż są „wstrząśnięci tym zdarzeniem i stanowczo potępiają takie sytuacje”. Zarząd zażądał od katowickiego przewoźnika „pilnych wyjaśnień” i zadeklarował „pełną współpracę ze służbami”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej