RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy. Sprawdź szczegóły

W niedzielę w stolicy odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W intencji poległych odprawione zostaną msze św., odbędą się koncerty i uroczystości upamiętniające bohaterów powstania. Podobnie jak w zeszłym roku, z uwagi na zagrożenie epidemiczne, część uroczystości będzie odbywała się z ograniczoną liczbą uczestników, a wydarzenia będą transmitowane za pośrednictwem telewizji i internetu.

Prezydent: Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie krew powstańców warszawskich

Pewnie nie byłoby wolnej, niepodległej, całkowicie suwerennej Polski, gdyby nie krew przelana przez powstańców warszawskich, gdyby nie tamto...

zobacz więcej

Niedzielne obchody rozpoczną się o godzinie 9:00 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

O godzinie 10:00 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem „Mokotów Walczący 1944” w parku im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Nastąpi podniesienie flagi państwowej, zapalenie „ognia pamięci” oraz włączenie iluminacji pomnika na 63 dni.

O godzinie 11:00 rozpocznie się uroczystość złożenia wieńca przez Prezydenta RP przed tablicami na fragmencie muru fabryki J. Franaszka – miejscu pamięci o zamordowanych przez Niemców siedmiu tysiącach mieszkańców warszawskiej Woli.

Tego dnia zaplanowano także składanie kwiatów m.in.:
– pod obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa przy ul. Dworkowej (godz. 11:30);
– pod pomnikiem Stanisława Jankowskiego „Agatona" u zbiegu Karowej i Browarnej (w godz. 9:30-11:30);
– pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla” w parku im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego (w godz. 11:30-13:30);
– pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” na rogu ul. Chopina i Alei Ujazdowskich (godz. 13:15)
– na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK (w godz. 16:00-17:00).

„Warszawskie dzieci pójdziemy w bój...”

Powstanie Warszawskie było wyjątkowe pod wieloma względami. Przede wszystkim było największym zrywem w okupowanej przez Niemców Europie. Po drugie,...

zobacz więcej

O godz. 17:00, w godzinę „W”, w całym mieście uruchomione zostaną syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk. Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

O godzinie 18:30 rozpoczną się uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców Warszawy poległych podczas powstania.

O godz. 20:30 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, w którym oprócz orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy wezmą udział Warszawiacy. Udział wymaga posiadania darmowej wejściówki z Muzeum Powstania. Koncert będzie transmitowany w TVP1.

teraz odtwarzane
„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”

Ze względów bezpieczeństwa część obchodów odbędzie się w skromniejszej formie. Organizatorzy zachęcają do śledzenia wydarzeń za pośrednictwem mediów społecznościowych i zastrzegają, że wstęp na część uroczystości będzie odbywać się wyłącznie za okazaniem zaproszenia.

Pełna lista wydarzeń związanych z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego dostępna jest na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl) oraz na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej