RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kuba. Ponad 900 aresztowanych i zaginionych po antyrządowych protestach

Masowe protesty na Kubie wybuchły 11 lipca w ponad 60 miastach (fot.  Anna Moneymaker/Getty Images)
Masowe protesty na Kubie wybuchły 11 lipca w ponad 60 miastach (fot. Anna Moneymaker/Getty Images)

Po masowych protestach antyrządowych, do których doszło na Kubie 11 lipca, aresztowanych lub zaginionych jest nadal co najmniej 906 osób – poinformowało w sobotę Kubańskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Brak żywności, galopująca inflacja i spadek PKB. Media o protestach na Kubie

Wyspa dotknięta galopującą inflacją, rządzona monopartyjnie, importująca 70 proc. tego co spożywa, wskutek pandemii pozbawiona wpływów dewizowych z...

zobacz więcej

Ta organizacja praw człowieka zastrzegła, że jej dane są szacunkowe i mogą być nieprecyzyjne, a rzeczywista liczba aresztowanych może być znacznie wyższa.

Niezależny portal Periodico Cubano wskazuje, że problemy w ustaleniu dokładnej liczby poszkodowanych przez reżim osób wynikają z trudności, z jakimi na wyspie borykają się obrońcy praw człowieka. Dodaje, że wśród aresztowanych jest znany kubański zapaśnik Rolando Castillo.

W ostatnich dniach liczne państwa zaapelowały do władz w Hawanie o uwolnienie demonstrantów. Wśród krajów wzywających do wypuszczenia z więzieni manifestantów i o poszanowanie praw człowieka była m.in. Hiszpania, której rząd upomniał się m.in. o aresztowaną korespondentkę madryckiego dziennika „ABC”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W odpowiedzi w piątek Obrona Cywilna Kuby wydała komunikat, sugerując, aby władze Hiszpanii skoncentrowały się na walce z własnymi problemami wewnętrznymi.

„Potrzeby i nierówności w Hiszpanii osiągnęły poziom nienotowany od czasu recesji z 2008 r. Według Krajowego Urzędu Statystycznego (Hiszpanii) bieda lub poważne braki materialne pod koniec ub.r. dotykają już 7 proc. obywateli, czyli 3 mln osób” – napisali na Twitterze przedstawiciele reżimu w Hawanie.

Protesty na Kubie


Masowe protesty na Kubie wybuchły 11 lipca w ponad 60 miastach w związku z nasilającą się biedą i trudnościami w dostępie do żywności, lekarstw oraz szczepionek przeciw COVID-19. Manifestacje miały pokojowy charakter, ale zostały spacyfikowane przez siły bezpieczeństwa i oddziały policji, której funkcjonariusze wmieszali się w tłum, udając cywilów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej