RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki: Polski Ład stawia na to, by polskie firmy podbijały Europę

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie transportowej Trans Dan (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie transportowej Trans Dan (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Polski Ład stawia na to, by polskie firmy podbijały Europę – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie transportowej Trans Dan w miejscowości Źródła. Szef rządu podkreślił, że nowy program Zjednoczonej Prawicy tworzy dobre środowisko dla rozwoju przedsiębiorczości.

Morawiecki: Będziemy podejmować kolejne, także restrykcyjne kroki

– Staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się szczepić przeciw COVID-19, ale jeśli będzie trzeba, to w ciągu...

zobacz więcej

Premier wskazał, że firma Trans-Dan jest jedną z setek tysięcy firm, które podczas kryzysu spowodowanego pandemią otrzymały pomoc Tarczy Finansowej PFR i – jak zaznaczył – „pomoc ta została wykorzystana na utrzymanie zatrudnienia i wynagrodzeń”.

Dodał, że dzięki wsparciu „firma może szybko wracać w koleiny rozwoju gospodarczego, wraz z coraz szybciej rosnącym wzrostem gospodarczym w Polsce”.

Morawiecki powiedział, że Polska jest jednym z krajów, w których CIT dla małych i średnich firm obniżono do 9 proc. Dodał, że wsparciem dla przedsiębiorców są również inne ulgi: m.in. IP-Box dla innowacyjnych firm czy ulga na robotyzację, które mają zachęcić polskie firmy do inwestycji w nowoczesność, w przemysł cyfrowy, „by mogły uwalniać ludzi do coraz wyżej wynagradzanych zawodów”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zaznaczył, że jest to model gospodarczy realizowany w ramach Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, którego kontynuacją jest Polski Ład. – Polski Ład stawia na to, by polskie firmy podbijały Europę – powiedział Morawiecki. Powołując się na dane Eurostatu wskazał, że Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Europie, a wynagrodzenia pracowników rosną najszybciej od wielu lat.

Polski Ład


Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej