RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tłumy przed TK. „Polska Konstytucja jest podważana”

Przed Trybunałem Konstytucyjnym w sobotę odbyła się manifestacja Klubów Gazety Polskiej „Po stronie Polski!” w obronie polskiej suwerenności. – Tu jest Polska, nie Bruksela! – skandowali manifestanci. – Wyraźnie widać, że polska Konstytucja jest podważana. Ktoś próbuje stanowić nam prawo bez pytania Polaków o zgodę. Traktaty, które podpisaliśmy z Unią Europejską przestały być ważne? – pyta w rozmowie z TVP Info redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz.

„Koniec mojego wsparcia dla WOŚP”. Ostro po mowie nienawiści na festiwalu Owsiaka

Na festiwalu POL'and'ROCK artyści zachęcali zebraną młodzież, by wulgarnie wyzywała partię rządzącą. „To jest podżeganie do nienawiści” – piszą...

zobacz więcej

Manifestanci zebrali się pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w warszawskiej alei Szucha, na której został zablokowany ruch uliczny.

Manifestacja zaczęła się od powitania przedstawicieli Klubów Gazety Polskiej oraz Solidarności. – Tu jest Polska, nie Bruksela! – skandowali uczestnicy manifestacji.

Zobacz także ->  Duża manifestacja Klubów Gazety Polskiej przed siedzibą TK

– Kluby Gazety Polskiej mają w swoich celach wpisaną ochronę polskiej niepodległości i tożsamości. Dzisiaj próbuje się tę niepodległość kawałek po kawałku odbierać. I to zupełnie bezprawnymi decyzjami instytucji europejskich. Te instytucje narzucają swoją wolę krajom członkowskim. Łamią przy tym demokratyczny głos społeczeństwa – ocenił redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz.

Jak dodał, „kluby chcą się temu zdecydowanie przeciwstawić”. Chcą pokazać, że władza, która broni wolności Polski, będzie miała wsparcie. – Bo zarówno władza, jak i Kluby Gazety Polskiej są za ochroną konstytucji – zaznaczył.

Grodzki uderza w Polski Ład. „Samorządowcy muszą dać odpór”

– Klasa samorządowa musi dać odpór temu, co szykuje tzw. nowy ład – powiedział w sobotę w Szczecinie marszałek Senatu z Platformy Obywatelskiej...

zobacz więcej

– Spotykamy się po to, żeby wesprzeć Polskę, żeby wzmocnić polski system prawodawczy, który nie może być zależny od jakiejkolwiek zewnętrznej instytucji – tłumaczył zapraszając przed TK Antoni Macierewicz (PiS).

Manifestacja jest związana z posiedzeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z Konstytucją RP. W praktyce werdykt TK ma rozstrzygnąć, czy prawo UE może stać ponad prawem krajowym.

Zobacz także ->  Absurdalny wpis Gronkiewicz–Waltz. Internauci nie wytrzymali

 Wniosek do TK złożył premier Mateusz Morawiecki. Trybunał, któremu przewodniczyć będzie prezes TK Julia Przyłębska rozpozna sprawę w pełnym składzie.

– W lutym 2020 roku odbyła się manifestacja „Obrońmy naszą suwerenność”, popierająca decyzję rządu o reformie sądownictwa. Przed siedzibą TK zebrało się wówczas ok. 25 tys. osób – przypomniał Sakiewicz. Frekwencja w sobotę również dopisała, ale organizatorzy i policja nie podali jeszcze szczegółowych danych w tej sprawie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej