RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ekspert o pierwszych tygodniach po powrocie Tuska. „Entuzjazmu nie ma!”

Donald Tusk (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)
Donald Tusk (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

– Nie jest różowo – ocenia powrót Donalda Tuska do Polski prof. Antoni Dudek z UKSW. Jak uważa, dla wyborców Platformy powrót byłego lidera to prawdziwe „wejście smoka”, ale sympatykom innych partii, w tym opozycyjnych, postawa i zachowanie Tuska raczej się nie podobają.

„Koniec mojego wsparcia dla WOŚP”. Ostro po mowie nienawiści na festiwalu Owsiaka

Na festiwalu POL'and'ROCK artyści zachęcali zebraną młodzież, by wulgarnie wyzywała partię rządzącą. „To jest podżeganie do nienawiści” – piszą...

zobacz więcej

W rozmowie z wp.pl Antoni Dudek stwierdził, że sympatycy Platformy Obywatelskiej mogą być zadowoleni z powrotu Donalda Tuska. Notowania PO poszły w górę, w sondażach udało się wyprzedzić Polskę 2050, a przede wszystkim politycy Platformy przestali porzucać PO na rzecz przystąpienia do partii Szymona Hołowni.

– Jeśli patrzeć na to wyłącznie z perspektywy zwolenników Platformy Obywatelskiej, to było wejście smoka – mówi profesor.

Zobacz także ->  Tusk zaatakował rząd ws. podwyżek. Dostał bolesną odpowiedź z KPRM

– Natomiast jeśli na to spojrzeć z nieco wyższego pułapu (...), to nie jest tak różowo. Okazuje się, że tutaj entuzjazmu nie ma, jak się z kolei analizuje oceny wyborców opozycji, ale tych niebędących zwolennikami PO. Im się powrót Tuska nie podoba – podkreśla.

„Propozycja prezydenta to dobry pomysł”. Robert Knap o zmianach dot. Izby Dyscyplinarnej

– Wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej – powiedział Andrzej Duda, komentując...

zobacz więcej

Zdaniem eksperta, „prawda jest taka, że dla Tuska prawdziwe wejście smoka będzie wtedy, jeżeli skonsoliduje on cały elektorat opozycji i stanie na jego czele". – Na razie udało mu się zatrzymać proces erozji PO pod przywództwem Borysa Budki – zauważył profesor.

Ekspert poruszył również wątek podkreślany przez wielu komentatorów, a dotyczący negatywnych emocji, jakie w debacie publicznej wywołuje Donald Tusk. Polityk PO stawia wiele mocnych oskarżeń i antagonizuje strony sporu politycznego w Polsce.

Zobacz także -> Posłanka Polski 2050 dla portalu tvp.info: Tusk ma duży elektorat negatywny

W związki z tym Dudek przyznaje, że „Tusk ma gigantyczny elektorat negatywny”. – I on objawi się już niedługo – uważa profesor.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej