RAPORT

Tusk kontra Tusk

Podwyżki dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wicemarszałek zapowiedział gotowy projekt

W poniedziałek ma zostać złożony projekt ustawy (fot. PAP/Radek Pietruszka)
W poniedziałek ma zostać złożony projekt ustawy (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Jest gotowy projekt ustawy o podwyżkach dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta RP i byłych prezydentów – zapowiedział na Twitterze wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Zmiany w wynagrodzeniach w służbie zdrowia. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia – poinformowano na stronie...

zobacz więcej

„W Sejmie jest gotowy i w poniedziałek rano zostanie złożony projekt ustawy obejmujący podwyżki wynagrodzeń dla samorządowców (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych) a także dla Prezydenta RP i byłych prezydentów” – napisał Terlecki.

Ile będą zarabiać marszałkowie?


W Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem ukazało się rozporządzenie prezydenta, wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu i parlamentarzystów. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie po 12 tys. zł.

Rozporządzenie prezydenta dotyczące wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zmienia dotychczasowe zasady wynagradzania tych osób. Dokument ustala mnożniki dla kwoty bazowej w odniesieniu do pełniących najwyższe stanowiska w państwie. Kwota bazowa dla tych stanowisk, w myśl ustawy budżetowej, wynosi 1789,42 zł.

Zobacz także: Kwestia podwyżek dla nauczycieli. MEiN wysłało propozycje związkom

Wcześniej prezydent Andrzej Duda poinformował, że rozporządzenie o podwyżkach wynagrodzeń podsekretarzy stanu jest już podpisane. „Podpis pod rozporządzeniem jest. Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie; niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane” – dodał.

– Nie było właściwie żadnych wątpliwości, że ludzie, którzy pełnią stanowiska wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało – argumentował Duda. Zauważył, że „te pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich ponad 20 lat”. Według prezydenta wynagrodzenie było niewspółmiernie niskie w stosunku do obowiązków i odpowiedzialności, co powodowało odpływ osób z wysokich stanowisk do firm prywatnych. „To była kwestia pewnego urealnienia tych wynagrodzeń” – dodał Andrzej Duda . Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej