RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zbrodnia nierozliczona”. Niezwykły spacer śladami tragicznej historii

Rzeź mieszkańców Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. (fot. Instytut Pileckiego)
Rzeź mieszkańców Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. (fot. Instytut Pileckiego)

„Zbrodnia nierozliczona. Spacer śladami Rzezi Woli” organizowany przez Instytut Pileckiego (IP) odbędzie się 7 sierpnia – poinformowano na Facebooku IP. Uczestnicy spaceru będą mogli też obejrzeć wystawę „Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha”.

Absurdalny wpis Gronkiewicz–Waltz. Internauci nie wytrzymali

Szef Centrum Analiz Strategicznych pokazał na Twitterze, że obecnie inflacja faktycznie jest wysoka, ale za rządów PiS i tak niższa, niż za czasów...

zobacz więcej

„Będziemy odkrywać tę dramatyczną historię, podążając śladami zdjęć odnalezionych w niemieckich archiwach, ukazujących Grupenfuhrera SS m. in. Heinza Reinefartha w miejscach, gdzie dokonywano zbrodni. Pójdziemy śladami śledztwa niemieckiej prokuratury, która po wojnie badała zbrodnie popełnione przez Heinza Reinefartha i podległych mu ludzi” – czytamy na Facebooku Instytutu Pileckiego.

Zobacz także ->  „To drobny gest”. Premier porządkował groby powstańców

„Opowiemy o niemieckiej pacyfikacji ludności Woli. Zarysujemy sylwetkę jej kata. Zastanowimy się wspólnie nad odpowiedzialnością za dokonane w czasie wojny zbrodnie - Reinefarth mimo toczonego śledztwa nie usłyszał nawet zarzutów prokuratorskich. Pokażemy liczne nieznane dotąd zdjęcia" – dodano.

Na zakończenie spaceru uczestnicy będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha", która mieści się w Kolonii Wawelberga, jednym z wielu osiedli na Woli, które prawie w całości zostało wymordowane przez Niemców.

Cześć i chwała Powstańcom Warszawskim!

zobacz więcej

Spacer rozpocznie się 7 sierpnia o godz. 10.30 w Parku Powstańców Warszawy przy „Pomniku Polegli Niepokonani”. Wydarzenie poprowadzi Kazimierz Przeszowski, historyk i przewodnik warszawski, pracownik Instytutu Pileckiego.

Liczba uczestników spaceru jest ograniczona. Aby wziąć w nim udział należy do 6 sierpnia wypełnić formularz, który znajduje się pod adresem http://bityl.pl/jaYLk.

Zobacz także ->  Wiceszef MSZ o śmierci S. Michnika. „Będę to Szwedom przypominać”

Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zamordowano – według różnych szacunków – od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludzie byli rozstrzeliwani, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia, kiedy gen. Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania ludności cywilnej. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej