RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Absurdalny wpis Gronkiewicz–Waltz. Internauci nie wytrzymali

Hanna Gronkiewicz–Waltz (fot. Adam Jagielak/Getty Images Poland/Getty Images, Twitter.com)
Hanna Gronkiewicz–Waltz (fot. Adam Jagielak/Getty Images Poland/Getty Images, Twitter.com)

Szef Centrum Analiz Strategicznych pokazał na Twitterze, że obecnie inflacja faktycznie jest wysoka, ale za rządów PiS i tak niższa, niż za czasów PO–PSL. Przedstawił konkretne dane i wyliczenia. Na jego wpis zareagowała Hanna Gronkiewicz–Waltz. Była prezydent stolicy oceniła, że analizowanie wykresów nie ma sensu. Internauci pytają, czy jako prezes NBP, szefowa Rady Polityki Pieniężnej czy wiceszefowa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Gronkiewicz–Waltz również bagatelizowała takie zestawienia.

„Propozycja prezydenta to dobry pomysł”. Robert Knap o zmianach dot. Izby Dyscyplinarnej

– Wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej – powiedział Andrzej Duda, komentując...

zobacz więcej

Burzę ws. sytuacji ekonomicznej w Polsce wywołał nie kto inny jak Donald Tusk.  „Rządowy program 3D: drożyzna, daniny, dług - przyspiesza” – napisał na Twitterze lider PO.

Do jego wpisu odniósł się prof. Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przywołał statystyki, zgodnie z którymi, za rządów PiS średnia inflacja jest niższa, a dług publiczny mniejszy niż w latach 2007-2015, gdy rządziła Platforma Obywatelska. Zauważył również, że to PO podniosła VAT, a Zjednoczona Prawica obniżyła PiT i CIT, a podniosła kwotę wolną do 30 tys. i próg podatkowy.

Zobacz także ->  Hołownia dołączy do Tuska i Platformy? Posłanka Polski 2050 odpowiada

„Wartość średnia inflacji CPI (z uwzględnieniem kwartałów w roku zmiany władzy) – wyższa w okresie rządów PO-PSL niż PiS. W okresach:
2007 (IVkw) – 2015 (IIIkw) - 2,4 proc.
2015 (IVkw) - obecnie (2021 IIkw) -1,8 proc.” – napisał Maliszewski.

Na jego wpis zareagowała Hanna Gronkiewicz–Waltz.

Zobacz także ->  Niemcy: Tak dużej inflacji nie było od 13 lat

„Może przeoczyłem”. Poseł wypunktował dziennikarkę TVN

Dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda–Zaleska podziękowała w sieci redaktorom, którzy podpisali „list w obronie telewizji TVN”. „A czy protestuje pani...

zobacz więcej

Gronkiewicz–Waltz ostro o wykresach


„Niech pan pójdzie do sklepu zamiast studiować wykresy” – napisała była profesor nauk prawnych, prezes Narodowego Banku Polskiego (1992–2001), przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej (1998–2001), oraz wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (2001–2004). Co ważne, była wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej pełniła również funkcję prezydent miasta stołecznego Warszawy (2006–2018).

Jej wpis zaskoczył więc internautów, którzy ocenili, że spory polityczne nie powinny polegać na emocjonalnej polemice, ale właśnie na przedstawianiu twardych danych.

Zobacz także ->  Gronkiewicz-Waltz oburzona na władze PO. „Boi się przez kamienice i Czajkę”

„Rozumiem, że jako prezes NBP i prezydent Warszawy pani chodziła na pobliski ryneczek i nie studiowała żadnych wykresów i analiz” – pisze jeden z użytkowników sieci.

„Sklep z kamienicami jest dla wybranych”, „zmniejszcie czynsz za wynajem w swoich kamienicach, i ceny pójdą z automatu w dół” – dodają kolejni. Oceniają, że czynsze narzucane przez samorządy są coraz wyższe, a to także ma ogromne przełożenie na poziom życia Polaków.

Odszkodowania za dziką reprywatyzację. 8,3 mln na kontach lokatorów; są kolejne decyzje

Komisja weryfikacyjna wydała kolejnych 11 decyzji w sprawie przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom poszkodowanym przez...

zobacz więcej

Nawiązanie do kamienic wynika jeszcze z jednego faktu. Otóż jak ustaliła komisja reprywatyzacyjna, to  rodzina Hanny Gronkiewicz–Waltz nabyła w stolicy kamienicę przy ul. Noakowskiego 16, gdzie po reprywatyzacji znacznie podniesiono czynsz. Pod tym adresem dochodziło także do nacisków na lokatorów. Celem tych działań miało być zmuszenie ich do opuszczenia mieszkań.

Zobacz także ->  Nocne spotkanie Tuska pod nieobecność Budki. „Tworzy krąg zaufanych”

Z kolei zwolennicy byłej prezydent Warszawy przyznają, że ich zdaniem rządów PO i PiS nie można porównywać analizując cały okres sprawowania władzy przez te partie. „Żeby zataić prawdę, podaje się średnią z 8 lat. Oto ludzkie pany” – komentują.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej