RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gorzka, cierpka i bardzo zdrowa. Polska jest potentatem w produkcji tego owocu

Wraca moda na przetwory z aronii (fot. shutterstock)
Wraca moda na przetwory z aronii (fot. shutterstock)

Jest gorzka, cierpka, ale przy tym bardzo zdrowa. To aronia, która z roku na rok zyskuje kolejnych amatorów. Szczególnie chodzi o przetwory na bazie tego owocu i kosmetyki. Polska jest największym producentem aronii na świecie. Roczne zbiory są szacowane na 45-50 tysięcy ton, co stanowi około trzech czwartych podaży w skali globalnej.

„Czas na polskie superowoce”. Ruszyła kampania na rzecz zdrowego stylu odżywania

Promocja spożywania codziennie polskich owoców jagodowych: borówek, truskawek, malin, czarnych porzeczek, mini-kiwi, jagód kamczackich i aronii, to...

zobacz więcej

Paweł Eggert z Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska” poinformował, że wraz z rosnącym popytem poprawia się opłacalność produkcji tego owocu.

Aronia wracała do łask jako roślina, którą poszukiwaliśmy w czasach pandemii z powodu jej cech wzmacniających odporność. Popyt w ciągu dwóch lat bardzo wzrósł, ale idące z tym wzrosty cen dla plantatorów były też spowodowane trudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli teraz cena będzie utrzymywać się na zadowalającym poziomie, można spodziewać się wzrostów nasadzeń krzewów – stwierdził.

Eggert dodał, że większość aronii trafia na eksport, niemal wyłącznie w postaci przetworzonej. Owoce aronii można przechowywać w chłodniach przez miesiąc. Jeśli chodzi o eksport to owoce wyjeżdżają z Polski w postaci zamrożonej, soków, koncentratów lub wyrobów skonfekcjonowanych. Wciąż mają znaczenie koszty pracy w Polsce niższe niż na zachodzie i fakt, że w kraju mamy dobre zakłady przetwórcze. Możemy wysyłać gotowe towary lub półprodukty – wyjaśnił przedstawiciel plantatorów.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Odbiorcami przetworów z aronii są między innymi Stany Zjednoczone, Chiny i Niemcy.

A jakie są ulubione warzywa i owoce Polaków? Sprawdź tutaj

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej