RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy lekarze pomagają walczyć z COVID-19 w Ugandzie

W ciągu ostatniego miesiąca liczba ofiar śmiertelnych na Czarnym Lądzie zwiększyła się o 80 proc. (fot. shutterstock)
W ciągu ostatniego miesiąca liczba ofiar śmiertelnych na Czarnym Lądzie zwiększyła się o 80 proc. (fot. shutterstock)

Kolejna grupa polskich ratowników jest w drodze do Ugandy. To lekarze z Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Od dwóch tygodni grupa pomaga miejscowym lekarzom w walce z pandemią COVID-19. Teraz na miejsce zostali wysłani kolejni Polacy.

Delta rozprzestrzenia się w Afryce. W kostnicach brakuje miejsc

Bardziej zakaźny wariant Delta koronawirusa rozprzestrzenia się w Afryce, gdzie jest najmniej szczepionek na świecie i najsłabszy system opieki...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Grupa polskich medyków zajmuje się leczeniem chorych w miejscowości Entebe, niedaleko stolicy Ugandy. Zespół PCPM buduje też oddział intensywnej terapii w miejscowym szpitalu.

– Oddział jest w trakcie organizowania. Będzie najpewniej 14-łóżkowy. Będziemy też szkolić kadrę medyczną: lekarzy i pielęgniarki z procedur intensywnej terapii, które w Afryce dopiero raczkują – mówi doktor Agnieszka Racka z zespołu PCPM.

Polska grupa poleciała na miejsce na prośbę Światowej Organizacji Zdrowia. Władze Ugandy poprosiły WHO o pomoc, gdy sytuacja w kraju stała się poważna. W Afryce Delta rozprzestrzenia się najszybciej, lawinowo rośnie śmiertelność – 95 procent próbek, które otrzymujemy to testy zawierające wariant koronawirusa Delta – mówi Mark John Kasumba z ugandyjskiego ministerstwa zdrowia.

Afryka jest obecnie kontynentem, na którym koronawirus w wariancie Delta rozprzestrzenia się najszybciej. Według WHO, w ciągu ostatniego miesiąca liczba ofiar śmiertelnych na kontynencie zwiększyła się o 80 procent.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Uganda jest siódmą misją Zespołu Ratunkowego PCPM od początku pandemii koronawirusa. W ostatnich miesiącach Polacy pomagali w walce z pandemią we Włoszech, w Libanie, Etiopii czy w Tadżykistanie.

Przeczytaj również: Walka z COVID-19. W kilku krajach nie zaszczepiono jeszcze nikogo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej