RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„To drobny gest”. Premier porządkował groby powstańców

Premier Mateusz Morawiecki z harcerzami (fot. FB/Mateusz Morawiecki)
Premier Mateusz Morawiecki z harcerzami (fot. FB/Mateusz Morawiecki)

Premier Mateusz Morawiecki porządkował wraz z harcerzami groby Powstańców Warszawskich na cmentarzu wojennym w podstołecznych Laskach. Poinformował o tym w piątek na swoim profilu na Facebooku.

Prezydent zabrał głos ws. olimpiady. „Dziękuję! Brawo!”

„Trzymam kciuki za sukcesy wszystkich naszych Olimpijczyków i jestem duchem z Nimi zawsze” – napisał na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda.

zobacz więcej

„Przed nami kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – w stolicy można już wyczuć charakterystyczne napięcie, którego kulminacja będzie 1 sierpnia o godzinie 17.00. Razem z harcerzami postanowiliśmy spełnić nasz patriotyczny obowiązek: wyczyścić i uporządkować nagrobki Powstańców na cmentarzu wojennym w Laskach” – napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.

„To drobny gest w porównaniu z ogromnym poświeceniem Polek i Polaków walczących za wolność nas wszystkich, ale takie gesty też są istotne dla naszej wspólnej pamięci. Zachęcam wszystkich Państwa, abyście włączali się w tego typu inicjatywy w swojej najbliższej okolicy” – napisał premier. Do wpisu dołączył zdjęcia i film.

Wcześniej w piątek premier spotkał się z Powstańcami Warszawskimi w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W niedzielę 1 sierpnia przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40–50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W walkach zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu około 500 tys. warszawiaków wypędzono z miasta, które po Powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej