RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Propozycja prezydenta to dobry pomysł”. Robert Knap o zmianach dot. Izby Dyscyplinarnej

Sędzia Piotr Sławomir Niedzielak na rozprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Warszawie (fot. arch.PAP/M.Marek)
Sędzia Piotr Sławomir Niedzielak na rozprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Warszawie (fot. arch.PAP/M.Marek)

– Wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej – powiedział Andrzej Duda, komentując otrzymane pismo od pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. – To krok w dobrym kierunku – ocenił publicysta portalu tvp.info Robert Knap w Polskim Radiu 24.

I prezes SN rozważa zablokowanie Izby Dyscyplinarnej

Czy działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostanie zablokowane? – Rozważam taki krok – powiedziała I prezes SN Małgorzata Manowska w...

zobacz więcej

– Mamy sędziów, którzy bardzo ciężko pracują, i sędziów, których widzimy na łamach gazet i w mediach, jak starają się uprawiać politykę. W moim przekonaniu zmiany, które miałby zaproponować prezydent, będą szły w kierunku "doprecyzowania" tej instytucji – ocenił Knap.

W opinii dziennikarza głosy kwestionujące Izbę Dyscyplinarną zmierzają do zmniejszenia jej znaczenia.

– W moim przekonaniu chodzi o osłabienie Izby Dyscyplinarnej w kształcie, o który walczono od wielu lat. Izba miała stanowić w polskim systemie sądownictwa instytucję, która miałaby gwarantować „nieswawolenie” sędziów podczas sprawowania funkcji – dodał.

Wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda, pytany o pismo pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej.

W piśmie skierowanym do prezydenta I prezes SN zwróciła się z apelem o rozważenie skorzystania z kompetencji inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na „efektywne i nie budzące zastrzeżeń” funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Prezydent pytany o list I prezes SN powiedział: „zgadzam się tutaj z panią prezes całkowicie”. – Uważam, że przede wszystkim po pierwsze powinien być system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów taki, żeby była ona skuteczna, żeby społeczeństwo miało to poczucie, że to nie jest tak, że nie ma żadnej odpowiedzialności, że ona jest. Oczywiście, także żeby środowisko sędziowskie miało to poczucie, że ta odpowiedzialność jest, ale powinno być to rzeczywiście przejrzyste, rzetelne, uczciwe – powiedział Andrzej Duda. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej